"Pored toga što obezbeđuju potrebno finansiranje, fondovi rizičnog kapitala pomažu kompanijama u koje investiraju i na druge načine, kao što je povezivanje sa partnerima i mentoring", rekao je ministar nadležan za inovacije i tehnološki razvoj, Nenad Popović, na konferenciji "Innovation Talk 2020".

On je rekao da se mehanizmi za venčur finansiranje startap zajednice razvijaju sa partnerima iz Izraela, uporedivši situaciju u kojoj se nekada nalazi ta država sa situacijom danas u Srbiji.

"To što nisu imali prirodne resurse, za Izrael je bio najveći problem, ali ujedno i najveći blagoslov, pa su naučili su da se oslanjaju više na mozak nego na mišice", rekao je Popović.

Srbija je prošle godine izvezla IT i digitalne usluge u vrednosti od jedne i po milijarde evra, rekao je on.

"SANJAJTE VELKE SNOVE"

Gosti konferencije su i osnivači najvećeg izraelskog večurnog fonda, Pitango, koji upravlja kapitalom od tri milijarde dolara - Ćemi Peres i Rami Kališ. "Ovde smo došli da podelimo naša iskustva koja se tiču razvoja fonda u poslednjih 27 godina, iskustva iz javno privatnog partnerstva kao i uticaja inovacija na društvo i ekonomiju", rekao je Ćemi Peres, koji je ocenio da mladi moraju sanjati velike snove da bi mogli i da ih realizuju.

"Naša ekonomija menja svoju strukturu, od zemlje koja je izvozila sirovine, do zemlje čiji BDP raste zahvaljujući izvozu pameti i znanja", istakao je Popović na otvaranju konferencije.

On je rekao da je jedna od važnih tema saradnja korporacija i startap kompanija kao i saradnja države, akademije i industrije koja treba da bude otvorena da apsorbuje inovativna rešenja i omogući njihovu validaciju.

Ambasadorka Izraela u Srbiji Alona Fišer-Kam rekla je da je dobro što jačaju veze između srpskog i izraelskog startap ekosistema i dodala da se podržavaju razne incijative o saradnji dva ekosistema.

Izrael je globalno jedna od država sa najviše inovacija, Tel Aviv je drugi startap ekosistem na svetu, a trenutno je u Izraelu 7.000 hajtek kompanija, a izvoz ove oblasti dostigao je 52 milijarde dolara što je 64 procenta ukupnog izvoza Izraela, rekla je ona i dodala da su glavna podrška uticajem i kapitalom lokalnim starapovima "vi-si" fondovi.

Na konfereciji se obratio i osnivač i direktor najrelevantnije organizacije za analizu globalnog startap ekosistema, Startap džinom iz San Franciska, Žan-Fransoa Gotje.

Gotje je istakao da Srbija ima odlične umove i da im sada treba dati podršku velikih fondova kako bi bilo novih radnih mesta a ekonomija rasla.

"Mi smo ovde da pomognemo da se oblikuje budući rast, da kreiramo akcije koje će dovesti do progresa a koje smo već isprobali u preko 45 zemalja. Tu smo da ubrzamo proces, napravimo zalet i nadamo se da ćemo do kraja godine da vidimo realne pokazatelje u povećanom broju radnih mesta i preduzetnika", rekao je on.