Božo Ivković, šef Odseka inspekcije rada za Severnobački okrug kaže da vanredno stanje nije okolnost koja zabranjuje prekid radnog odnosa i dodaje da onima kojima ističu ugovori o radu na određeno vreme, poslodavac nema obavezu da zasnuje novi radni odnos sa tim zaposlenim.
"Ima najava da su pojedini poslodavci upozoravali da će prestati radni otkaz i to onima koji su zaposleni na neodređeno vreme", kaže Ivković i podseća poslodavce da vanredno stanje kao takvo ne može biti izgovor za otkaz.
Ivković je ukazao da je Zakonom o radu propisano kao kazna od 600.000 do dva miliona dinara poslodavcima sa svojstvom pravnog lica, odnosno od 300.000 do 500.000 dinara poslodavcima sa svojstvom fizičkog lica, koji nezakonito daju otkaz zaposlenima.
"I u Zakonu o radu imaju modusi kojima je predviđeno kako prevazići ovakvu situaciju", dodaje Ivković.
Zaposleni su se obraćali i nakon preporuke Vlade da poslodavci omoguće rad od kuće onim roditeljima koji imaju decu mlađu od 12 godina, kao i starijima od 60 godina koji imaju neko hronično oboljenje.
Kako kaže Ivković, to je samo preporuka i ona nije obavezujuća.
Takođe, veći broj radnika se javljao zbog nepoštovanja mera zaštite na radu, ali kako dodaje Ivković, to je bilo samo na početku vanrednog stanja.
"Nije bilo dovoljno maski, rukavica, dezinfekcionih sredstava, ali kako vreme odmiče, poslodavci sve više obezbeđuju i to radnicima", kaže Ivković.
Tužna partija Partizana: Navijači promrzli i nisu videli ama baš ništa!
Temperatura pada na -15 stepeni! Čubrilo otkrio detaljnu prognozu za zimu, evo kada će u Srbiji biti najhladnije
Kraj serije "Sablja": Večeras gledamo finale trilera o ubistvu premijera Zorana Đinđića, evo šta nas očekuje
Putin je zbog ovog oružja naredio napad hipersoničnom raketom: Ubijen važan ruski general i 500 Severnokorejaca
Beograđanka za dva meseca dobila 3 kazne: Otkrivamo na kojim se sve lokacijama na auto-putevima meri brzina