Naftni gigant upozorio je da se suočava sa "izuzetnim nivoom nesigurnosti" nakon naglog smanjenja potreba za njegovim proizvodima.

Mere zabrane kretanja širom sveta primorale su ljude da ostanu u kućama, smanjujući potrošnju a time i potražnju za naftom.

Cene su najniže u poslednjih 20 godina, a BP je naveo da je neto prihod u prva tri meseca 2020. godine bio 800 miliona dolara - što je pad od 2,4 milijarde dolara godinu ranije.

Međutim, kompanija je saopštila da će nastaviti da isplaćuje dividendu akcionarima.

"Našu industriju pogodili su šokovi ponude i potražnje na skali koja nikada ranije nije viđena, ali to nije izgovor da se okrenemo samo sebi", rekao je novi izvrsni direktor Bernard Luni.

Uprkos izazovnim uslovima, Luni je rekao da je naftni gigant i dalje posvećen svom cilju da do 2050. godine smanji neto emisije ugljenika na nulu.

Stanje u naftnom sektoru SAD, odakle dolazi veliki broj američkih milionera (i političkih donatora) brine i administracija predsednika Donalda Trampa.

Briga ide dotle da je pominjana i nacionalizacija (troškova), nešto što je u teoriji "nepojmljivo" Amerikancima.

"Vlada razmišlja o ulasku u vlasništvo kako bi pomogla domaćem naftnom i gasnom sektoru pogođenom korona krizom", izjavio je danas američki ministar finansija Stiven Mnučin.