Tramp je, kako ocenjuje američka medijska mreža, spreman da plati tu cenu bez obzira na upozorenja i otpor za koja ni on ni njegova administracija nemaju dovoljno sluha.

Broj novoobolelih i preminulih u SAD juče je bio manji nego prethodnih dana, što je unelo dozu optimizma i nade da će ekonomija ubrzo biti reaktivirana, piše u analizi CNN-a.

Uspešan ekonomski restart je ključ za eventualni reizbor na novembarskim predsedničkim izborima kome se nada Tramp, ali predsedničke ambicije su za sada u senci rastuće nezaposlenosti više od 30 miliona Amerikanaca i stidljive ekonomske reaktivacije.

I dok Tramp u intervjuu "Njujork postu" kaže da je spasio živote miliona Amerikanaca koji sada žele da se vrate normalnom životu, zbog čega je 38 država u otvaranju ili pre njim, "Vašington post" i Univerzitet Merilenda su objavili anketu da se 56% ljudi i dalje boji da idu u prodavnice hrane, 67% u prodavnice druge robe a čak 78% ne bi otišlo u restpran.

VELIKI PAD IZVOZA

Trgovinski deficit SAD skočio je gotovo 12% u martu u odnosu na februarski, zbog rekordnog pada izvoza kao posledica pandemije korona virusa koja je zaustavila ekonomsku aktivnost u zemlji, pokazuju danas objavljeni zvanični podaci. Trgovinski deficit povećan je u martu na 44 milijarde dolara sa 40 milijardi u februaru. Američki izvoz zabeležio je pad od gotovo 10% na 188 milijardi dolara kao posledica pada narudžbi za automobile, automobilske delove i industrijske mašine. Uvoz je pao 6% na 233 milijarde dolara. Ukupna trgovinska razmena SAD iznosila je 420 milijardi dolara u martu, što je pad veći od 11% u odnosu na mart prošle godine.

Dok s jedne strane američki predsednik neprekidno očekuje pohvale za svoje upravljanje epidemijom i ne preza da ih dodeli sam sebi ukoliko mu ih javnost uskrati, predsedavajuća predstavničkog doma američkog Kongresa, demokrata Nensi Pelosi ga kritikuje i tvrdi da se predsednik "plaši istine".

Ocena Pelosijeve o Trampovom strahu od istine usledila je nakon odluke Bele kuće da se zabrani svedočenje pred kongresnim odborom članovima državnog kriznog štaba, među kojima je i dr Entoni Fauči, šef državnog epidemiološkog tima sa kojima je Tramp već imao "sukobe mišljenja".

Zabrana je, smatraju analitičari, došla nakon što je interni dokument američkog Centra za prevenciju i kontrolu bolesti na čijem je čelu dr Fauči, dospeo do "Njujork tajmsa" koji je objavio procenu iz tog dokumenta da će broj mrtvih do 1. juna da se udvostruči i dostigne alarmantnih 3.000 dnevno.

Ova procena, plus analiza koja upozorava na novi talas epidemije u brojnim američkim državama, razlog su za brigu i oprez kada je u pitanju restartovanje ekonomije i normalizacija poslovanja u SAD.

"Koliko još smrtnih slučajeva i patnje ste spremni da prihvatite da biste se, pre ili kasnije našli na poziciji koju priželjkujete, u nekakvom normalnom životu. Ovo pitanje nameće veoma težak izbor", ocenio je dr Fauči očigledno misleći na ogromne ekonomske gubitke zbog vanrednih mera i veliki, dodatni gubitak ljudskih života u slučaju njihovog preranog ukidanja.