• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Ugostitelji i hotelijeri: "Dajte da ne plaćamo porez do kraja godine"

Izvor mondo.rs Izvor Tanjug

Poslovno udruženje hotelsko-ugostiteljske privrede (HORES) pozvalo je danas opštine u Srbiji da izađu u susret hotelima i restoranima i oslobode ih plaćanja poreza na imovinu do kraja ove godine.

  Hotelijeri pozvali opštine da ih oslobode plaćanje poreza i taksi Izvor: MONDO/Stefan Stojanović

HORES je predlažio jedinicama lokalnih samouprava (JLS) da istraže sve mogućnosti i da donesu posebne mere, kako bi se prevazišli negativni efekti korone na poslovanje hotelsko-ugostiteljskih preduzeća.

Ovo udruženje predlaže da se hotelijerima omogući reprogram obaveza prema lokalnim javnim preduzećima i preporučuje gradovima i opštinama da obustave naplate lokalnih taksi za period trajanja korona virusa.

Možda će vas zanimati

Na spisku su takse na zauzeće javnih površina (letnje bašte), za isticanje firme, parkiranje...

Takođe, predlažu mogućnost privremenog ukidanja takse za korišćenje i uređenje građevinskog zemljišta, takse za produžetak radnog vremena (kada se produži rad restorana prilikom proslava).

Opšte mere, koje je donela Vlada Srbije za sva mikro, mala i srednja preduzeća, pomogle su ugostiteljskom sektoru da, u prvom naletu zdravestvene krize COVID-19, sačuvaju radna mesta, ocenjuje se u saopštenju.

YUTA GUBI NADU U POMOĆ DRŽAVE

Direktor Nacionalne asocijacije turističkih agencija Srbije (YUTA) Aleksandar Seničić rekao je danas da postoji "samo još nekoliko procenata nade" da će država naći načina da pomogne turističke agencije i posebnim merama kako bi ublažile posledice pandemije virusa COVID-19. "Čekamo od Vlade Srbije sutra zvaničan stav, ali imamo sve manje nade, tek nekoliko procenta da će država naći načina da pomogne agencije i posebnim merama jer četiri meseca nemaju nikakve prihode", rekao je Seničić za Betu.

Međutim, dodaju, sada je neophodno da se donesu i posebne sektorske mere za ugostiteljstvo i turizam, a kako bi ovaj sektor mogao da "preživi" ovu kalendarsku godinu, odnosno, kako su naveli, da se sačuvaju radna mesta u 380 hotela i nekoliko hiljada malih preduzetnika.

"Stotine kompanija, posebno mikro, mala i srednja preduzeća, bore se za opstanak, a druge se suočavaju sa nesolventnošću. Mnogi su radnici privremeno nezaposleni ili strahuju da uskoro izgube posao. Računi i fiksni troškovi zakupa pristižu, kao i rate kredita, a preduzeća praktično nemaju nikakav prihod", kaže se u saopštenju HORES-a.

Dodatno, zbog bezbednosti gostiju i zaposlenih, sektor ugostiteljstva i turizma opterećuju troškovi u vezi sa dezinfekcionim sredstvima i opremom koju ugostitelji moraju da kupe.

Procene ovog udruženja govore da će gubitak prometa u sektoru ugostiteljstva biti oko 80 odsto tokom drugog i trećeg kvartala ove godine.

Iz Horesa podsećaju na podatak da Srbija raspolaže sa oko 18.000 smeštajnih jedinica, u 380 hotela, a da je od tog broja 9.770 smeštajnih jedinica u Beogradu, Novom Sadu i Nišu. Na dan 15. aprila, a za period od marta do juna ove godine, otkazano 1.300.000 noćenja gostiju samo u ovim gradovima. Ukupan broj otkazanih potvrđenih rezervacija za ovaj period je 2.132.000 u Srbiji, što predstavlja, prema računici ovog udruženja, neostvareni prihod od hotelskih gostiju od oko 230.000.000 evra.

Država je, u okviru antikriznog paketa, namenila veoma povoljne kredite za likvidnost preko Fonda za razvoj, subvencionisane kredite preko komercijalnih banaka, poreske odlakšice kao i tri meseca plaćenih minimalnih zarada za zaposlene u malim i srednjim preduzećima.

Obećana je i dodatnka sektorska pomoć, ali je to sad poz znakom pitanja zbog nemogućnosti novog rebalansa budžeta zbog izbora..

Uz to, u turističkom sektoru agencije za putovanja su dobile mogućnost da ne vraćaju klijentima pare koje su do 15. marta uplatili za letovanja na koja ipak neće ići, već da im daju zamenska putovanja (ili vrate novac u januaru 2022. godine). Takođe, spremljeno je 400.000 vaučera za putovanja po Srbiji, koji će biti podeljeni građanima.

PROČITAJTE I OVO

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image