Time je stavljena tačka na raspravu o tome ko ima pravo na državnu pomoć koja je, prema izveštavanju italijanskih medija, "zapalila" i političare i javno mnjenje.

Ovakvu odluku još ranije donele su Danska i Francuska.

Prema pisanju italijanske štampe radi se o veoma važnoj odluci koja potencijalno može uticati na oporavak brojnih preduzeća.

edna od njih i italijanska "ikona" – Fijat – a koja je sada italijansko-američka firma Fijat Krajsler Automobili (FCA), sa sedištem u Holandiji.

Iako ima brojne fabrike u Italiji, i zapošljava direktno oko 55.000 hiljada radnika, zbog poreza je firma registrovana, kao i mnoge druge multunacionalke, u inostranstvu.

FCA je tražila državni kredit od 6,3 milijarde evra i, prema pisanju medija, upravo činjenica da se radi o mešovitoj firmi koja ima sedište u drugoj državi, postavilo je u fokus pažnje javnosti i političara, da traži pomoć italijanske države.

Andrea Orlando, član demokratske partije u Italiji izjavio je da "kompanija koja aplicira za kredit koji garantuje italijanska država treba da vrati sedište u Italiju".

Kako izveštavaju mediji, na jednoj strani su se našli lider desničarske Lige, Mateo Salvini, i lider partije levog centra Živela Italija, Mateo Renzi, za koje je presudno da se omogući nastavak priozvodnje u FCA fabrikama u Italiji.

Ministrar ekonomije Roberto Gualtieri je rekao da će se od kompanije FCA tražiti dodatne garancije da će pomoć biti iskorištena za onaj deo kompanije koji funkcioniše u Italiji.

Italija se našla u šoku 2016. godine, u vreme kada se u nekim zemljama Evrope pokušavalo da izdejstvuje veći porez na krupni kapital i bogataše, kada je Blumberg objavio da se glavna firma porodice Anjeli - Eksor holding, seli se iz Italije.

"Prvo je otišao Fijat, a onda Ferari. U subotu, porodica Anjeli, neprikosnoveni simbol italijanske industrijske moći, odlučila je na sastanku akcionara da preseli Eksor holding u Holandiju, raskidajući sve veze sa Torinom, u kome je osnovao fabriku automobila Fijat 1899. godine", javio je Blumberg 5. septembra 2016. godine.

Deset godina pre toga, italijanske vlasti su pokrenule istragu jer se u sudskom sporu koji je kćerka pokojnog Đanija Anjelija, Margarita Anjeli de Pahlen, vodila protiv svoga sina Džona Elkana i svoje majke Marele Karačiolo, pojavilo da je Đani Anjeli oko dve milijarde evra, koji su izuzeti iz nasledstva, a samim tim i od poreza, sklonio u Švajcarsku