Poljoprivrednik iz Banatskog Novog Sela kod Pančeva, Zoran Sefkerinac, kaže da je ostvario prinos od 3,5 tona po jutru što ocenjuje dobrim posle sušnog marta i aprila.

"Izgledalo je da će biti ništa, međutim ima pšenice, a prinosi variraju od agrotehnike, od dve do 3,5 tona po jutru", rekao je on u izjavi za Tanjug.

Dodaje da on pšenicu nikad ne prodaje u žetvi jer je tada cena niska.

"Cena je već krenula gore, tako da ćemo mi pšenicu prodavati u narednim mesecima", kaže on.

U žetvi cena je bila oko 17,5 dinara sa PDV-om a on kaže da cena posle samo mesec dana zna da bude već i za 30 posto.

"Cena na berzi je već 18,5 i 19 dinara plus PDV, a jedan otkupljivač kod nas u okolnim selima je već platio 19,5 dinara", kaže Sefkerinac i dodaje da generalno očekujemo rast cena pšenice

PROTEST: "NA IVICI EGZISTENCIJE"

Protesti su odražani i danas, kada su Udruženi sindikati Srbije Sloga demonstrirali ispred Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede u Beogradu. Oni zahtevaju da se utvrde otkupne cene višanja, pšenice, mleka i drugih proizvoda, jer smatraju da su neprihvatljive cene koje sada nude otkupljivači. "Upadljivo je niska otkupna cena žita, a mleko je pet puta jeftinije od nafte, uz nisku cenu stoke, te je stočarstvo gurnuto na ivicu egzistencije", kaže predsedik Sindikata paora i individualnih poljoprivrednih proizvođača, Dejan Bulatović.

Ističe da je hlebni kvalitet pšenice odličan, jer su proteini su bili 14 a bio je visok i gluten.

"Međutim, nemamo razvrstavanje pšenice po kvalitetu što bi bilo veoma dobro da se to uvede", zaključuje on.

Poljoprivrednik Vladan Martić iz Kukujevaca koji je pod pšenicom imao 20 hektara kaže da je prosečan prinos po jutru oko 45 metara.

"Zadovoljni smo rodom, cena je trenutno nekih 18 dinara, a nadamo se da bi mogla ići malo nešto gore", kaže on.

Prvi ugovori pšenicom novog roda sklopljeni su početkom meseca na novosadskoj Produktnoj berzi po ceni od 19,25 dinara do 20,13 dinara (0,16€ do 0,17€) po kilogramu sa uračunatim porezom na dodatnu vrednost, saopšteno je iz Berze.

Pre početka žetve, u poslednjim danima juna, ratari su janov izražavali nezadovoljstvo jer su im nuđene cene od 15 do 16 dinara po kilogramu.

Proizvođači su tražili da Republička direkcija robnih rezervi, koja otkupljuje pšenicu za državne zalihe, objavi otkupnu cenu od 22 dinara po kilogramu da bi ostali otkupljivači i mlinari imali neki reper i da ponude bar 20 dinara po kilogramu.

Iz Robnih rezervi lopticu su prebacili na Vladu Srbije, kao telo koje treba da da budžet za ovogodišnji otkup.

Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.