"Srbija je najbrže rastuća ekonomija u Evropi, posle Litvanije, i to je izuzetna vest za našu zemlju", rekla je danas premijerka tehničke vlade, Ana Brnabić.

Istakla je da je Srbija sada, u drugom kvartalu, "rame uz rame" Litvaniji koja je je imala manji pad od Srbije.

Rekla je i da se u Srbiji nedovoljno govori o postignutim rezultatima i dodala da je neverovatan uspeh i to što imamo stabilan broj zaposlenih.

U odnosu na drugi kvartal 2019. godine sada je u Srbiji 1, 6 odsto više zaposlenih, precizirala je predsednica Vlade.

"To pokazuje koliko dajemo sve od sebe i šta sve možemo i to u ovako teško vreme kada nezaposlenost dramatično raste svuda u Evropi i svetu. U nekim zemljama je dvocifrena, a očekuje se da će ići i do 22-25 odsto, a Srbija se ovako dobro drži i to je rezultat svega onoga što smo kao zemlja radili od 2014. godine", navela je.

Danas su objavljeni i podaci o stanju državne kase, odakle se pored redovnih plaćanja za državne plate i subvencionisanje penzijskog fonda, sada isplaćuju i milijarde evra državne pomoći privredi u vreme pandemije korona virusa koja je žestoko pogodila ceo svet.

U prvoj polovini ove godine ostvaren je deficit republičkog budžeta u iznosu od 304,8 milijardi dinara, objavilo je danas Ministarstvo finansija.

Prihodi su ostvareni u iznosu od 579 milijardi dinara, a rashodi su izvršeni u iznosu od 884 milijarde dinara. Samo u junu deficit je iznosio nešto više od 68 milijardi dinara, navode u resornom ministarstvu.

"U junu su naplaćeni prihodi u iznosu od 123,3 milijardi dinara, od čega su poreski prihodi iznosili 103,9 milijardi dinara. Najveći deo poreskih prihoda odnosi se na uplatu PDV u iznosu od 44,8 milijardi dinara i akciza u iznosu od 31,8 milijardi dinara", navodi se u informaciji objavljenoj na sajtu ministarstva.

Neporeski prihodi ostvareni su u iznosu od 18,3 milijardi dinara, a priliv donacija u junu iznosio je jednu milijardu dinara.

Kada je reč o rashodima, oni su izvršeni u iznosu od 191,6 milijardi dinara.
Rashodi za zaposlene, u junu, su iznosili 25,7 milijardi dinara, a transferi OOSO (fond PIO, RFZO, NSZ, fond SOVO) 33,5 milijardi dinara.

"Subvencije su iznosile 44,3 milijarde dinara, a ostali tekući rashodi 32,9 milijarde dinara, s obzirom da je sa ovih rashodnih kategorija isplaćivana pomoć privrednicima i građanima u sklopu seta mera za borbu protiv efekata pandemije korona virusa", kažu nadležni.

Preliminarno, na nivou opšte države u periodu januar - jun ostvaren je fiskalni deficit u iznosu od 311,5 milijardi dinara i primarni fiskalni deficit u iznosu od 248,3 milijardi dinara.

Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.