Predsednik Vučić je u gostovanju na televiziji Prva rekao da su van te državne mere pomoći ostali hotelijeri iz Paraćina, Golupca, Gradišta i drugih mesta koja nemaju formalni status grada, što će biti ispravljeno.
"I oni će dobiti pomoć", rekao je Vučić i dodao da nije bilo potrebe da se pomaže hotelijerima u banjama i planinskim centrima, jer su njihovi kapaciteti popunjeni i u vreme pandemije zbog neodlaska ljudi u inostranstvo.
"Ovo smo uradili sektorski, ciljano, dobro, pomogli smo građanima sa 100 evra, kao i malim i srednjim preduzećima", rekao je Vučić.
Predsednik ističe da ova pomoć pojedinačno nije mala, jer veliki hoteli mou dobiti i 350.000 do 400.000 evra.
Na pitanje da li će biti još pomoći i novca, Vučić je rekao:
"Nismo mi čudotvorci koji će nešto iz neba da dodaješ, ali ovo smo mogli jer smo se pametno ponašali".
On je rekao da će se Srbija najmanje zaduživati od svih drugih.
"Želimo da sačuvamo ekonomiju, fabrike.. Imaćemo manjak novca i u NSZ, RFZO... Sa manjkom novca, manja je i naplata poreza i prihoda u budžetu. Zato moramo da podižemo ekonomiju, da pomognemo svima", rekao je Vučić.
"Proporcionalno svojoj veličini uložili smo i pomogli opstanak srpske ekonomije, pogođene pandemijom korona virusa, više od gotovo svih evropskih zemalja", istakao je danas predsednik Aleksandar Vučić, dodajući da je sve to bilo moguće zahvaljujući pametnom vođenju javnih finansija.
On je naveo da je visina javnog duga Srbije sada 57,5 odsto BDP-a zbog svega, ali je naš javni dug najmanje porastao od svih zemalja. Poređenja radi, francuski javni dug je 111 odsto, španski 116 a italijanski i grčki čak 158 i 211 odsto.
IZDVOJENO 10 MILIONA EVRA
Država je izdvojila 1,2 milijarde dinara kao direktnu pomoć za gradske hotele kako bi održala njihovo poslovanje i očuvala zaposlenost u tom sektoru, a najveći deo tih sredstava preusmeren je od 400.000 vaučera koji neće biti podeljeni zbog manjka interesovanja, rekao je danas ministar turizma, trgovine i telekomunikacija Rasim Ljajić.
Ministar je naveo da će ostatak sredstava za tu sektorsku pomoć biti izdvojen iz tekuće budžetske rezerve.
Ljajić je gostujući na TV Pink istakao da je uslov za dobijanje 350 evra po ležaju i 150 evra po sobi da hotelijeri ne otpuste više od 10 odsto radnika do kraja godine.
Objasnio je da to praktično znači da ukoliko hotelijer prijavi da ima 10 jednokrevetnih soba, dobiće 500 evra po sobi, odnosno ukupno 5.000 evra bespovratne pomoći.
Pravo na pomoć ima 280 hotela u 27 gradova Srbije, rekao je Ljajić i dodao da će Ministarstvo turizma za desetak dana objaviti javni poziv kojim će kriterijumi za dobijanje pomoći biti jasnije definisani.
Gradski hotelijeri taj novac mogu očekivati, kaže Ljajić, krajem septembra, a najkasnije početkom oktobra.
S obzirom da su zahvaljujući domaćem turizmu u planinskim i banjskim mestima i na selima smanjeni gubici, te će ugostitelji u tim mestima moći da "opstanu", s druge strane gradski hoteli zavise od stranih turista i zato im je bila potrebna pomoć države, ukazao je ministar.
"Verujem da će im ova podrška države pomoći da drže glavu iznad vode u ovom teškom periodu i da zadržimo zaposlenost u hotelskom sektoru. Sigurno je da će biti kritika zašto samo hoteli u velikim gradovima, ali nema najbolje odluke i odluke koja nema mane", rekao je Ljajić.
Govoreći o zimskoj sezoni, ministar kaže da je ona još uvek neizvesna zbog epidemiološke situacije, ali se očekuje da će biti sprovedena i da će imati zavidan broj gostiju kako bi se gubici u turizmu smanjili.
(MONDO/Tanjug)
Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.
Ovo je Kalinićeva Zvezda i ima 2-0 u Evroligi! Baskonija pala u Areni, za sjajan start crveno-belih
Partizan sprema osvetu Real Madridu: Kampaco i Hezonja su tu, ali Žoc ima svoje nove adute
Odložena sednica Skupštine FK Partizan: Klub se hitno oglasio, evo šta će se dešavati
Mondo ukrštenica za 10. oktobar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
Rafael Nadal otišao u penziju!