• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

POSKUPELA JEDNA OD OSNOVNIH NAMIRNICA! Novi udar na džep - mnogi se šokirali kada su videli cenu, a to je samo početak!

Autor Tamara Jovanović

Mnoge je nakon vikenda dočekalo neprijatno iznenađenje.

Ovogodišnje povećane cene kukuruza i pšenice u otkupu uticale su na cenu hleba, koji je tokom vikenda poskupeo od pet do 10 dinara, pa tako beli hleb koji je koštao 40 dinara sada košta 45 do 50 dinara u pekarama i prodavnicama.

Cena kukuruza 2020. godine je bila 18,80 dinara po kilogramu, dok je cena pšenice iznosila 19,25 dinara. Ove godine otkupna cena kukuruza je 27 dinara, što je povećanje za devet dinara po kilogramu, a pšenica je poskupela za 1,75 dinara i sada košta 21 dinar po kilogramu. Ovaj rast je prouzrokovao i porast cene hleba, a kako stručnjaci najavljuju, očekuje se i porast cene pekarskih proizvoda, odnosno bureka i svih vrsti peciva.

Milan Prostran, agroekonomski analitičar, rekao je da ovolika cena kukuruza nije bila već 20 godina, ali da naša država ima velike rezerve žita.

Možda će vas zanimati

"Ako pekari misle da zbog svih poskupljenja treba da povećaju cenu hleba, država će se truditi da bar nekoliko meseci zadrži cenu, jer imamo dosta rezervi pšenice. Očekuje se poskupljenje specijalnih vrsta hlebova i raznih peciva i bureka, ali najobičniji hleb tip-500 trebalo bi da zadrži cenu koja je sada, do 50 dinara", naglasio je Prostran.

On je dodao da i svetsko tržište utiče na cenu hleba kod nas, ali i da cena za ovu sezonu zavisi od toga kakva će biti žetva koja počinje za mesec i po dana.

Agroekonomista dr Miladin Ševarlić, redovni profesor Poljoprivrednog fakulteta Univerziteta u Beogradu, rekao je za da na cenu hleba ne utiče samo cena pšeničnog brašna, već i električna energija, radna snaga, gorivo koje se utroši, a koje je takođe poskupelo ove godine, kao i transport i ambalaža.

Možda će vas zanimati

"Proizvođači nemaju kočnica kada je u pitanju poskupljenje, ali zato kada je u pitanju pojeftinjenje, onda i te kako imaju. Oni koriste šansu da ostvare veću zaradu na tržištu, a to je cena koja je doneta sada kada se još uvek koriste zalihe od prošle godine", kazao je dr Ševarlić. Takođe, naglašava da se očekuje da će cena žita u nekom momentu stagnirati, kao i da država ima dovoljno rezervi ukoliko dođe do nekih vremenskih nepogoda.

"Država ima dovoljno rezervi žita i pšenice, tako da bi trebalo da dođe do značajnijeg poskupljenja", poručio je Ševarlić.

(MONDO/Kurir)

Pročitajte i ovo

Komentari 11

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Sofija

Da li je samo bitno rezerva brasna kao da gradjani samo treba da jedu "hleb Sava" ?

Zoki Zorule

Secate li se kako su obecavali da ce hleb biti 10 din ako oni dodju na vlast. Evo prodje koliko godina...

NenadCacak

Treba vratiti 60 evra i 3000, sad ce da poskupi meso, mleko, ulje, secer...

special image