• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

BRANJE MALINE NIKAD ISPLATIVIJE, MIRJANA ZARADI 4 PUTA VIŠE OD PLATE: Nema ko da radi, gazda uposlio novinare i muzičare

Autor Edin Delibašić

Sezona berbe crvenog zlata u prestonici maline uveliko se zahuktala.

 maline arilje dnevnica Izvor: Rina

U selu Gradina između Ivanjice i Arilja berači trljaju dlanove, jer njihova dnevnica doseže i do istorijskog maksimuma, jer izlazi čak i na 4.000 dinara.

Nakon što je epidemija ugrozila mnoge profesije, a pre svega smanjila muzički dinar u berbi malina ovog jula su i članovi trubačkog orkestra iz Vladičinog Hana. Instrumente su okačili o klin, zasukali rukave i došli u rodna malinogorja.

Možda će vas zanimati

 "Posao sa muzikom je stao skroz, pa smo prinuđeni da na drugim mestima tražimo koru hleba kako bi prehranili porodice. Mora od nečega da se živi, da školujemo decu, ali i ostali troškovi da se plate jer naša kuća broji osam članova i ovo nam je dobar način da zaradimo. Čim završimo ovde branje malina, sedamo u kombi i pravac Guča na Sabor trubača da tamo uveselimo naš narod", izjavio je za RINU Dalibor Ašanović trubač iz Vladičinog Hana.

U fabrikama pod otvorenim nebom, već godinama unazad prisutni su i sezonski radnici sa fakultetskim diplomama. U ariljskom malinogorju našla se i Mirjana Jovanović, po struci novinar ali po opredeljenju sezonska radnica crvenog zlata. Za nju računica je jasna.

"Berba traje od šest ujutru do osam sati uveče, uz predah za ručak i kafu. Ako je mnogo vruće takođe imamo pauzu. Za mesec dana zaradim četiri puta više nego da radim svoj stalni posao, znači da je vaša budućnost zagarantovana odmah kod gazde uzimate zarađenu dnevnicu i obezbedite sledeću sezonu. Svi iz Srbije koji nemaju posao mogli bi da dođu na relaksaciju a pritom zaradili bi dobro", kazala je Mirjana Ćirjaković koja je iz Ćuprije stigla u malinjak.

Vlasnik domaćinstva Dobrivoje Radović, ističe da je iz godine u godinu sve teže naći dobre sezonske radnike iako može dobro da se zaradi, ali konkretno on je ove sezone imao sreće. Majstori trube pokazali su se dobri ne samo na velikoj bini, već i u vrstama.

"Nije bitno iz kog kraja dolaze, poznaju naš mentalitet imaju radne navike i prosto se lako uklope. Kada pričam o zaradi, po osobi za može da zaradi tri minimalca za jednu sezonu, tako da isplati se biti berač crvenog zlata. Neki će reći da je brati maline jako teško, velike vrućine, ali novac nikad nije niti će padati sa neba. Mora da se zaradi. Ja sam ceo svoj život proveo berući maline, pa evo me živ i zdrav", kazao je Dobrivoje.

Po svemu sudeći, ove godine pripreme za najveću trubačku feštu počele su malo ranije, ali ne na probama, već u fabrikama pod otvorenim nebom, odakle će se majstori uputiti na najveću trubačku smotru.

(MONDO)

Pročitajte i ovo

Komentari 124

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Lakii

Čitam komentare i imam utisak da polovina komentatora nikada nije uzelo maline u ruke a polovina zivi na grbaci babe dede i roditelja,probajte na gradjevini da radite za dvadeset evra i o svom troski ili jedan obrok pa se onda zalite

Бејбе

Браћете је сами. Какви сте људи такве сте и газде. Добар газда увек има раднике. Паметном доста.

milos

@Бејбе Kakve li ti veze imaš sa ovom izjavom teški neradniče?

special image