Skoro 34 miliona ljudi u Nemačkoj je u regularnom radnom odnosu. To je novi rekord. Ali istovremeno i dalje raste broj nepopunjenih radnih mesta.
Godišta s visokim natalitetom odlaze u penziju, a zbog negativnog demografskog razvoja sve je manji broj novih radnika. Sve više firmi se žali na nedostatak stručne radne snage. Za nemačku ekonomiju to je postalo jedan od najvećih poslovnih rizika.
Koliko je situacija ozbiljna, pokazuje najnovije istraživanje javnog mnjenja koje je po narudžbi fondacije Bertelsman proveo institut Kivej. Od 7.500 ispitanih preduzetnika njih 66 posto je navelo da ne mogu da pronađu dovoljno stručnih radnika. Prošle godine je njih 55 posto izjavilo da računaju na probleme u popunjavanju radnih mesta.
Stanje nije isto u svim branšama, regijama, zanimanjima i kvalifikacijama. Ako se kompanije koje imaju manjak radne snage pitaju šta im tačno nedostaje, skoro svaka druga navodi osobe sa završenim srednjoškolskim stručnim osposobljavanjem.
Akademski obrazovanih nedostaje u svakom četvrtom preduzeću. S obzirom na branšu, manjak stručne radne snage posebno pogađa negu starijih i nemoćnih i zdravstvo.
"Činjenica je: u Nemačkoj nestaje radna snaga", upozorio je u avgustu Detlef Šele, predsednik upravnog odbora Savezne agencije za rad.
"Od nege preko održavanja klimatizacije do logistike i fakultetski obrazovanih. Svuda će nedostajati stručne radne snage", rekao je Šele. Prema njegovim podacima, Nemačkoj treba 400.000 doseljenika godišnje kako bi zadovoljila potrebe na tržištu rada.
Ali u praksi je do sada doseljavanje strane radne snage igralo malu ulogu. Samo 16 odsto ispitanika iz Bertelsmanove studije je navelo da radnu snagu traži u inostranstvu. Većina posebno atraktivnim ponudama pokušava da privuče domaće radnike.
Od 1. marta 2020. u Nemačkoj je na snazi zakon koji bi trebao olakšati dolazak stručne radne snage iz zemalja koje nisu članice Evropske unije. Uprkos tome, mnogi preduzetnici se ustručavaju od traženja radnika u inostranstvu. Razlozi su različiti. Kao glavni razlog firme navode strah od poteškoća u sporazumevanju i problem procene kvalifikacije radnika sa stranom potvrdom.
Slični su odgovori i onih firmi koje su već zaposlile strane radnike. To pokazuje da neke bojazni i nisu baš neopravdane, recimo što se tiče sporazumevanja sa strancima. S druge strane, birokratske prepreke su u praksi očito manji problem nego što se to na prvi pogled čini.
Fondacija Bertelsman pretpostavlja da su politički napori oko doseljavanja stručne radne snage urodili plodom. Primeri su ubrzani birokratski postupci, podsticaji za učenje nemačkog jezika i bolja ponuda informacija za priznanje stranih kvalifikacija.
"Prepreke za pridobivanje strane stručne radne snage i dalje postoje, uprkos znatnim naprecima", upozorava Matijas Majer, stručnjak za migracije iz fondacije Bertelsman.
67 odsto učesnika studije polazi od toga da će narednih godina imati manje stručne radne snage nego što im je potrebno.
"Manjak stručne radne snage je sve veći problem, a rešenje nije na vidiku. Mi kao društvo trebamo sa imano održiva rešenja kako bismo izašli na kraj s demografskim promenama i socijalno-ekološkom transformacijom", smatra Majer.
(MONDO/DW.com)
Sa Bolombojem je druga priča! Vojnik Zvezde se vratio, a jedan važan detalj može da "pogura" tim do plej-ofa
Jovanović spasao Partizan: Odbranio penal, "zaključao" gol i sačuvao tri boda za kraj godine!
Partizan je u problemu, a postoji samo jedno rešenje: Prvi ispit je pao, vreme je za popravni!
Ovo je trudna verenica ubijenog Nikole iz Kaluđerice: Napadači pucali kroz prozor, čula se vriska i škripa guma
Lalatović skočio na Dudića, novinari sprečili tuču! Pogledajte haos posle utakmice u Novom Sadu