Svakodnevno koristimo aparate koji mnogo troše struju, samim tim i iznose na računima. Mnogi ne znaju koliko im rutina na koju smo navikli zapravo "pumpa" račune. Pošto je poskupljenje struje izvesno, evo koliko struje možemo da uštedimo racionalnim korišćenjem kućnih aparata.

 "Moramo da palimo klimu, kao nikad u maju", kaže Javorka Stanić.

Prema rečima Radojke Lek, zimi zbog peći na struju račun je i do 9.000, leti oko hiljadu i po. Studije pokazuju da i ne znamo koji aparat u kući najviše troši. Pa kad hoćemo da štedimo redovno gasimo sijalice, TV, radio, jer to najčešće i uključujemo. Veliki potrošači su bojler, klima, rerna, ringla, pegla.

"Ja sam siguran da svi koriste peglu na jedan identičan način, okrenu termostat na maksimum, krene para da izlazi, a lepo piše kojom temperaturom se pegla vuna, kojom pamuk", rekao je Andrej Čoha, predavač u školi "Nikola Tesla".

Čoha kaže da mlade elektrotehničare podseća i na energetsku efikasnost.

"Kad pečete, retko otvarajte rernu, lonac birajte prema širini ringle, kafu uvek kuvajte na maloj ringli. Otapajte zamrzivač i frižider redovno, jer uhvaćeni led povećava potrošnju. Bojler je nedovršena priča. Generalno, ako ste sami ili vas je dvoje palite ga po potrebi noću. Ako ste brojna porodica neka je stalno uključen, pogotovo ako je protočni za toplu vodu u kuhinji. I obavezno smanjite termostat sa fabričkih 80 i više stepeni, na 55, 60", rekao je Čoha.

Uštedećete struju a i manje je kamenca na grejaču, što ga dodatno troši. Klima ne sme biti stvar komfora. Smanjite je na termostatatu za nekoliko stepeni u odnosu na spoljnu. 

"Umesto da smo išli na 21 stepen, otišli smo na 23, za samo dva stepena razlike može da uštedi za 15 odsto energije", napominje Čoha.
Jedno je štednja struje, od štednje novca, što se postiže korišćenjem jeftinije struje.

"Sada domaćice mogu da programiraju svoju vešmašinu ili mašinu za pranje sudova da puste u jedan ili dva sata noću, da se opere, čime drastično štedimo novac", istakao je Čoha.

I štedite struje, jer biće sve skuplja i to radite dok je ima. Nemcima, recimo, nadležni prepopručuju da zimi u stanu nose džempere i jakne. To kod nas ne prolazi. Štednja je i stvar svesti - odgovorne i racionalne domaćice. Imamo je, ako smo i sami takvi.

(MONDO/RTS)