Za više od dve nedelje provedene u Kataru povodom Svetskog prvenstva u fudbalu, i razgovara sa trocifrenim brojem "lokalaca" ili onih koji su u Dohi na privremenom radu, samo jedan od njih je bio raspoložen za kritiku svega što se dešava. Nije teško pogoditi da je u pitanju taksista koji je vozeći se jednim od ogromnih bulevara (ko će više zapamtiti imena), bez dlake na jeziku ispričao da "pre osam godina ništa od ovoga nije postojalo i bilo je pustinja", dok je po njegovom mišljenju celo Svetsko prvenstvo organizovano da bi Katar privukao investitore i ljude sa dubokim džepom.
Zbog toga se gradi kao nikada - niču stadioni, hoteli, zgrade i krajevi Dohe koji su bili u prašini, odjednom dobijaju novi sjaj jer je ideja da se na ovom poluostrvu stvori konkurencija Dubaiju i Abu Dabiju. I zato u Kataru imaju ozbiljan plan da se probiju lepom slikom u javnosti, pa nakon Mundijala planiraju da organizuju i Olimpijske igre u skoroj budućnosti, ali će imati žestoku konkurenciju u vidu Saudijske Arabije koja za te potrebe daje Kristijanu Ronaldu 200 miliona evra godišnje.
U jednoj od agencija za nekretnine rekli su nam da je Mundijal zaista i doprineo "bumu" na tržištu i da se kao nikada do sada imućniji raspituju isključivo za "luks" lokacije, a to pre svega podrazumeva "Vest Bej" i "Perl", odnosno sve više je to i Lusail, grad koji bukvalno nije postojao do pre deset godina.
Nalazi se dvadesetak kilometara od centra Dohe i u njemu je "nikao" najveći stadion za Svetsko prvenstvo koji prima više od 90.000 gledalaca, dok se tu od prošle godine vozi i trka Formule 1. Tako je praktično preko noći "mesto duhova" postalo luksuzna lokacija u kojoj su praktično sve nekretnine već kupljene, a kakva je potražnja - moraće da ga još prošire ka severu i Al Koru, pošto teško da će moći da primi planiranih 450 hiljada stanovnika.
Katar želi strane investicije i podstiče ljude iz inostranstva da ulažu u nekretnine, pa čak u odnosu na novac koji su uložili dobijaju privremeni ili stalni rezidencijalni status. Primera radi, svi oni koji kupe nekretninu koja vredi više od 200.000 američkih dolara dobijaju privremeni status boravka, dok oni koji ulože preko milion američkih novčanica - stiču stalni status i praktično sve ono što donosi inače državljanstvo Katara. To podrazumeva između ostalog i mogućnost da lakše investiraju u ovoj zemlji, što je s obzirom na potencijal koji ima i više nego pametno, samo ako imate novca.
Tako se recimo cena kvadrata u "pametnom gradu" Lusailu kreće od 2.400 dolara pa sve preko 10.000, što je veliki raspon i naravno zavisi od toga koliko je nekretnina luksuzna, dok je recimo u Perlu od 3.200 do 6.800, a ima i povoljnijih malo dalje od centra - primera radi za nekretninu u Al Sadu treba vam od 2.000 do 2.300 dolara za kvadrat. S obzirom na to da je sve idealno povezano metroom, ni to nije "rđav posao".
Ipak, mnogi se ne odlučuju da kupe nekretnine, nego zemlju na kojoj grade milionske hotele i zgrade, što dovoljno govori o "klimi" koju privlači Doha. Grad budućnosti koji je mnogima zaličio na Los Anđeles bez kockarnica i alkohola...
Kome se to ne sviđa, tu je i smeštaj za 200 dolara za noć u kućicama za kampovanje, a sumnjamo da će onima koji se odluče da ubuduće živi u Dohi smetati i njihov životni standard, odnosno više nego prihvatljive cene u prodavnicama. Ako ikada osete potrebu da uđu u njih pored restorana.
Zvezda dobila derbi posle drame: Partizan skupo platio za greške, Kalinić stavio tačku!
"Kome treba ova smejurija?": Željko Obradović povisio ton pred novinarima posle poraza u derbiju
Zvezdina pobeda za glavobolju Partizana: Dva poteza rešila derbi, ovo su plusevi i minusi "večitih"
Partizan je oštećen u derbiju protiv Zvezde! ABA liga izdala saopštenje o greškama sudija
Obradović pokazao srednji prst dok je pričao o sudiji: "Ja njemu na engleskom i na 'Vi', a evo šta mi je odgovorio"