• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

OD OVOG BIZNISA ZADOVOLJNO ĆETE TRLJATI RUKE: Donosi neslućenu zaradu, a mala ulaganja! Mnogi već prionuli na posao

Autor Ivana Lazić

Uzgajanje određenih biljaka može da vam donese zaradu o kojoj niste ni sanjali.

 Uzgajanje biljki koje donosi dobru zaradu Izvor: Mondo

Ukoliko razmišljate o poslu koji bi vam uz minimalan trud doneo solidnu zaradu, trebalo bi da razmislite o ulaganju u sadnju biljaka. U krajinskom selu Tamniču nalaze se polja najskuplje biljke na svetu, najskuplje jer se od nje pravi najskuplji začin na svetu! To su prva polja srpskog šafrana.

Zasade su pre pet godina podigli Neda i Saša Nikolić iz Negotina, želeći da se bave organskom proizvodnjom bilja koje niko pre njih nije uzgajao na ovom području. Od cveta šafrana, čija je berba obično u oktobru, pravi se najskuplji začin na svetu. Nije ni čudo što je začin najskuplji kad je za jedan kilogram potrebno i do 200.000 cvetova koji su izuzetno osetljivi.

Jedan kilogram ovog začina košta skoro 40.000 evra. Jedan gram od 30 do 40 evra. Nikolići su zasada uspeli da uspostave saradnju sa pojedinim restoranima, deo njihovog proizvoda otišao je i u Francusku.

Mušmule

Pre nekoliko godina u selu Vodicama kod Smederevske Palanke, na površini od 30 ari, Filipovići su posadili trista stabala ovog voća, oboje su u radnom odnosu, pa su mušmule za njih hobi koji uz zadovoljstvo donese i dodatnu zaradu. Proizvodnja mušmula ne zahteva ni velika ulaganja ni mnogo rada.

"Razmišljali smo između oraha i lešnika, a onda sam se setila mušmula pošto sam kao mala volela mušmule i tako smo posadili mušmule", rekla je Dijana Filipović.

Kleka

Poslednjih godina cena kleke je skočila, a kilogram je dostigao i 650 dinara, jer bez ikakvog ulaganja, prskanja hemikalijama, okopavanja i plevljenja kleka rodi punim rodom svake treće godine, tako da su krševi i ornice u jesenjim danima bili puni naroda.

Zato nije ni čudo što se svake jeseni širom Srbije rastrče berači ovih magičnih bobica i tako ostvare odličnu zaradu.

"Od kleke smo uvek lepo zarađivali, decu školovali, kućili kuće i koliko god da naberemo znamo da nam ostaje čist novac jer ništa nismo uložili u gajenje ove biljke. Otkupna cena poprilično varira, prošle godine je samo odjednom sa 400 pala na 280 dinara. Ove godine situacija je dosta drugačija, rod je umanjen za nekih 80 odsto jer je bilo loše oprašivanje, rodilo je samo oko 20 odsto. Stoga je potražnja velika, a ponuda mala. Otkupna cena se sada kreće i do 600 dinara, 650 na veliko", rekli su jednom prilikom za RINU meštani Negbine nadomak Nove Varoši, koji decenijama idu u pohod na lekovite plave bobice.

Osim u prozvodnji džina kleka se pokazala kao izuzteno tražena i korisna u farmakologiji i hemijskoj industriji. Od nje se prave etirična ulja, kreme i parfemi. Sušena bobica kleke se cikliranjem (mlevenjem) koristi u mesnoj industriji kao aditiv u suho - mesnatim proizvodima, dalje se sitnim pakovanjima kupuje u trgovini a domaćinstva je kupuju za dodatke kuvanih jela, poput kupusa ili sarme.

(Mondo/Rina)

Pročitajte i ovo:

Komentari 16

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Djo

Da se ne lažemo ko zna da radi i hoće i ima gde, dobro će proći, da li sitna stoka živina , povrće, voće, agrokultura, bilje, gljive, ko je ozbiljan i ima resurse opstaće ali se i radi, zato su seoska domaćinstva sa više članova kao miniholkozi bolje prolazila jer više ruku brži i kvalitetniji rad, баба деда, два брата са породицама, и сестра јер често су остајале на имањима, и све то је лепо функционисало, док нису прешли у станове и радничке фирме, а што се тиче мраза или што се стручније каже слане, има решење @Spasoje he he ozbiljni proizvođači ili pale vatre, noću oko voćnjaka ili razmeštaju one gasne lampe dva metra kao po kafićima, super stvar jeste investicija, ali je top, godinama ulaz u knezovoj, minus 20, radi se bez problema, gasna grejalica, mušterije zadovoljne i više kupuju kad uđu toplo zadržavaju se što su duže više uzimaju, jer vide više onoga što ih zanima, i da ne bi za par dana išao opet po minusu, uzmu za sedam do deset dana, sledovanje....

Vuk Vucko

Najbolje je biti politicar.Najveci problem je plasman robe i isplata novca.Das robu pa cekas mesecima da se naplatis a cesto ti i ne plate.

Vozdra

Odo da sadim .....