• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

AKO IMATE NEKRETNINU NA OVIM LOKACIJAMA, NEMA LEGALIZACIJE: Morate da ispunite sve uslove, inače ništa od dozvole

Autor Ivana Lazić

Ukoliko planirate da legalizujete nekretninu, morate pored određene dokumentacije ispunjavati i uslove propisane zakonom.

 Uslovi za legalizaciju objekata Izvor: MONDO/Uroš Arsić

Sve nekretnine, izuzev onih koje su planirane za rušenje, moraju biti legalizovavne, a da biste kuću, stan ili garažu zakon propisuje da morate imate određenu dokumentaciju, a ovaj postupak nekada može trajati godinama. 

Pravnici naglašavaju da nije moguće ozakoniti objekte izgrađene na zemljištu koje nije u vlasništvu investitora ili ako je izgrađena na zaštićenom području. Takvi zahtevi se u startu odbijaju. Kada se kaže zaštićena područja misli se pre svega na nacionalne parkove, ekološke zone, ali zeleno svetlo neće dobiti ni ukoliko nema odobrenja nadležnih organa ili je u suprotnosti sa urbanističkim planom.

Zakonom je propisano i da vlasnik nekretnine koja se nalazi na mestu koje nije bezbedno, poput klizišta, opasnog terena ili u blizini nekog drugog objekta koji predstavlja rizik, neće moći ni da podnese zahtev, legalizacija objekata je takođe nemoguća i na javnom zemljištu i ili onom koje nije građevinsko.

Javno zemljište je vlasništvo države ili lokalne samouprave i ne može da se koristi za privatnu izgradnju. Dozvola neće biti dobijena i u slučaju kada je objekat izgrađen prema nepostojećim urbanističkim planovima ili je građen na zemljištu koje nije namenjeno za gradnju.

Ako vlasnik ipak ispunjava sve uslove, nadležni organ mu daje rok od 30 dana da dostavi dokaz o vlasništvu, ukoliko to prethodno nije uradio, a u suprotnom zahtev će biti odbačen. Nakon što je dokaz dostavljen, nadležni određuje da se nastavi sa prikupljanjem ostale dokumentacije. Potom je potrebno platiti i taksu za legalizaciju koja može biti različitog iznosa i računa se po unapred određenom principu.

(Mondo)

Pročitajte i ovo:

Komentari 7

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Doca

Ne može se legalizovati osim ako si političar. E onda možeš svuda da gradiš.

LoLa

A kad država 20 godina ne odgovori na zahtev?

U praksi je suprotno

Ne mogu da narede rušenje ni drvene šupe na javnoj površini. Razlog? Svi objekti snimljeni do ne znam koje godine mogu se legalizovati, tj. videli šupu na satelitskom snimku i boli ih uvo da se cimaju i intervenišu. Računaju da smo svi veverice. A kuća prvo dobila struju pa tek posle dvadesetak godina legalizovana. Pi! Gde mi živimo? A stranci često određuju paletu boja za fasade i grad subvencioniše radove! Ej!! Trista miliona milijardi svetlosnih godina ispred nas!