Evropska centralna banka je nedavno najavila da očekuje "haotičan" pad cena nekretnina u Evropi zbog visokih kamata na kredite. Koliko god da je ova vest obradovala mnoge, za Srbiju to neće važiti. Takav scenario kod nas niko ne predviđa jer se kod nas dešava suprotno. Rastu kamate na kredite, a rastu i cene nekretnina. Kako je saopšteno iz ECB, cene nekretnina mogle bi da padnu - i to "haotično". Razlog za to su visoke kamatne stope, zbog kojih sve manje građana može da priušti kupovinu nepokretnosti.
Kamatne stope na stambene kredite nisu visoke samo u Evropi - u Srbiji je njihov rast već godinu dana dramatičan. Tako se kamate u Srbiji kreću od 6,42 do 7,76 odsto za varijabilne, odnosno od 6,7 do 9,35 procenata za fiksne, koje ne nudi svaka banka.Ovolike kamate stavljaju srpske kupce stanova u nepovoljniji položaj od „komšija" - u Crnoj Gori obe kamatne stope su niže, pa varijabilna ide od 5,03 do 5,94, a fiksna od 5,43 do 6,76 odsto.
Fiksne kamate se u Bosni i Hercegovini kreću od 3,75 do 4,91 odsto, a varijabilne idu od 6,764 do 8,264. Čak su i u Sloveniji kamate niže - fiksna ide di 4,5, a varijabilna do 5,44 odsto. A fiksna kamata je niža čak i u Nemačkoj, gde iznosi oko 3,99 odsto, dok je varijabilna, od 8,49 procenata viša. Na standardno visoke kamate korisnici kredita su već navikli, pa uglavnom i ne budu iznenađeni kada banka pošalje novi obračun. Kod nas je situacija takva da su uporedo sa rastom kamata rasle i cene. Potpuno suprotno predviđanjima Evropske centralne banke.
Hoće li biti dramatičnog pada?
Da "haotičan pad" ne treba očekivati u Srbij tvrde i agenti za nekretnine. Kako objašnjava agent Katarina Lazarević, u Srbiji je procenat ljudi koji stan kupuju na kredit mali. "Dok se svuda u svetu stanovi kupuju na kredit, kod nas je dominatan keš. Ipak, to ne znači da će stanovi uvek biti skupi. Pad cena nekretnina se oseća još od decembra, i to u starogradnji", kaže naša sagovornica. Ipak, Lazarević dodaje da se to i ne može nazvati padom cena, već korekcijom. S druge strane, cene stanova u novogradnji, kako kaže, ne mradaju.
Uroš Jovanović iz agencije "Art nekretnine" istog je stava - siguran je da potencijalni kupci nekretnina u Srbiji ne mogu da očekuju drastičan pad cena.
"Naše tržište nekretnina nije toliko zavisno od kredita, pogotovo u poslednje dve godine. To ne znači da nema i takvih kupaca, ima ih, međutim oni čine sve manji procenat. Cene su sada već zauzdane. Ono što se prodaje ide po nekim cenama koje su na vrhuncu bile krajem prošle godine, ili nešto manje od toga. Plastično govoreći, ne možete da prodate kvadrat starogradnje na Dorćolu za 4.000 evra, ali možete za 3.000 ili 3.500", kaže Jovanović. Ipak, taj blagi pad nema baš nikakve veze sa nepovoljnim kreditima, već sa činjenicom da su tokom prošle godine cene nekretnina u Srbiji zaista bile basnoslovne. Ipak, to je to - od drastičnog pada cena smo još daleko.
(MONDO/Nova)
"Vi zadnji derbi računate kao poraz? Baš lepo": Obradović reagovao na pomen osam neuspeha protiv Zvezde u nizu
Uhapšeno 11 osoba zbog pada nadstrešnice na Železničkoj stanici: Preti im do 12 godina zatvora
Partizan za 55 dana mora da sakupi milione evra: Rasim Ljajić otkrio koliko crno-beli duguju!
Mondo ukrštenica za 21. novembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
Danska - Srbija, uživo: Aleksa Avramović pleše, serija 10:0!