Iako se znatno veći deo nekretnina u Srbiji plaća gotovinom, stambeni krediti beleže konstantan rast. U prvoj polovini prošle godine pod uticajem pandemije koronavirusa pad tržišta nekretnina bio je kratkotrajan, navode u Udruženju banaka Srbije i dodaju da se tržište od juna do decembra 2020. godine oporavilo mnogo brže nego što je bilo ko očekivao.

"U martu ove godine ukupan dug po stambenim kreditima iznosio je 490 milijardi dinara. To je skoro 15 odsto više nego u istom periodu prošle godine, a 1,5 odsto više u odnosu na mesec dana ranije", kažu u Udruženju banaka Srbije (UBS).

Kako navode, ovaj trend nije nov jer tržište stambenih kredita, kao i samo tržište nekretnina uglavnom raste već 15 godina unazad.

"Tako smo u 2006. godini imali svega 25.000 stambenih kredita, da bi taj broj u 2015. prvi put prešao 100.000, a danas je i veći od 135.000", ističu u UBS.

Kamate nikada povoljnije

Kamate na stambene kredite u Srbiji su povoljnije nego ikad i sa te strane trenutak za kupovinu nekretnine je nikada bolji, objašnjavaju u UBS i ističu da je prosečna kamatna stopa oko 2,8 odsto.

"Za klijenta je važno da u banci dobija efektivnu kamatnu stopu, što znači da su u nju uračunati svi troškovi koje ima. Efektivna kamatna stopa može se videti i na sajtu Narodne banke Srbije i kupac nekretnine ima priliku da proveri ponude svih banaka i da odabere za sebe najbolju", navode u UBS.

Iako su klijenti banaka upoznati sa činjenicom da su stambeni krediti sa kraćim rokom otplate obično skuplji, uslovi se razlikuju od banke do banke.

"Procena dužina trajanja kredita zavisi od interesa kupca, nekome odgovara duži period otplate kako bi imao nižu mesečnu ratu, dok neko želi bržu otplatu, kako bi platio manju ukupnu kamatu", zaključuju u UBS.

(MONDO/Blic)