Rast cene goriva u prethodne dve nedelje ne prija građanima, trenutno je cena dizela 195 po litru, odnosno 185 dinara za litar benzina. Zbog odluke o smanjenju saudijske proizvodnje, potražnja se skočila i to je podiglo cene goriva u Srbiji, a nove cene očekujemo ovog petka u prepodnevnim časovima.
Prema trenutno dostupnim podacima, Srbija se nalazi u samom vrhu liste zemalja po skupim derivatima. Najjeftiniji dizel se toči u Severnoj Makedoniji za 1,24 evra, odnosno 145,7 dinara, dok je cena benzina 1,39 evra ili 163,3 dinara.
U Bosni i Hercegovini je takođe jeftiniji i dizel košta 1,3 evra ili oko 152,7 dinara, dok je benzin 1,37 evra, odnosno 160,9 dinara. U Crnoj Gori dizel se toči za 1,63 a benzin 1,59 evra. Dizel je od srpskog jeftiniji čak i u Sloveniji i košta 1,58 evra, a benzin 1,54.
Preračunato, cena dizela u Severnoj Makedoniji niža je od naše za skoro 50 dinara, a benzina za 22,7. U BiH je dizel jeftiniji nego u Srbiji za 43 dinara, a benzin za 26.
Cena nafte počela je da raste 26. juna i se odrazila na benzinske pumpe u Srbiji 28. jula i 4. avgusta. Promena je prethodnog petka bila nešto veća nego proteklih nekoliko meseci, i pored toga što je država iskoristila mogućnost da umanji uticaj skoka cena benzina i dizela na referentnom tržištu regiona.
"Ovog puta to je bilo na račun naftnog sektora, što neće ostaviti velike posledice na snabdevenost tržišta, ali ako se dugoročno zanemari rast imputa ona može biti ugrožena. Iskustvo od prošle godine nam pomaže da izbegnemo isti scenario. Pad komercijalnih zaliha derivata nafte uzrokovan utvrđivanjem nerealnih maksimalnih cena goriva, zaustavljen je veoma brzo donošenjem odluke o privremenom smanjenju akciza. Na taj način umanjen je spoljni uticaj na rast cena goriva, a veoma brzo je evidentiran oporavak komercijalnih zaliha, što je doprinelo povećanju sigurnosti snabdevanja", kaže Tomislav Mićović, generalni sekretar Uduženja naftnih kompanija Srbije (UNKS).
Naglasio je da se cena sirove nafte penje ka najvišoj tački dosegnutnoj ove godine, u januaru je skoro došla na 89 dolara, ali to i nije toliko zabrinjavajuće kako on kaže jer se trend poskupljenja nastavlja. On traje više od mesec dana.
"Rafinerijski trošak za kupovinu sirovine je dodatno povećan jer istovremeno raste i kurs dolara, što se retko dešava u isto vreme. Kada se ovome doda snažni sezonski rast potražnje za derivatima nafte, posebno za dizelom i mlaznim gorivom, koji se dobijaju iz iste frakcije nafte, jasno je zašto dolazi do još većeg skoka cena goriva na izlasku iz rafinerija, nego što je porast cene sirove nafte", dodaje Mićović.
Problem je, prema njegovim rečima, što cene dizela na berzi rastu mnogo brže od cene sirove nafte. Zbog toga dolazi do poskupljenja na benzinskim pumpama u Srbiji.
BONUS VIDEO:
(MONDO/Politika)
Zvezda u drami pobedila Partizan i odbranila Kup: Mekintajer doneo petu "Žućkovu levicu" u nizu
Da li je ovo ključni detalj finala Kupa Radivoja Koraća? Snimak otkriva zašto je Obradović pobesneo
"Nisu igrači odlučili finale, znamo svi o čemu pričamo": Obradović siguran da je i navijačima Partizana jasno
"Ako se bilo šta loše desi, odgovorni su Partizanov predsednik i trener": Čović se još jednom oglasio pred meč
"Tebe i takvih kao ti se niko ne plaši, Partizan ima preča posla od Kupa": Mijailović oštro odgovorio Čoviću