• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

U OVOJ STRUCI GOTOVO DA NEMA PLATA ISPOD 100.000 DINARA! Radnici sve traženiji, stručnjaci zarađuju 5.000 EVRA!

Autor Miloš Škrbić

Sve traženiji stručnjaci u ovoj struci!

 shutterstock_796839439 copy.jpg Izvor: Nenad Nedomacki/Shutterstock

Zanimanja u IT sektoru odavno “prati glas” da su dobro plaćena i da radnici zarađuju daleko više od proseka, a to pokazuje i najnovije istraživanje u ovoj industriji. Tako gotovo svi zaposleni u IT sektoru u Srbiji zarađuju više od 1.000 evra, a najbolji stručnjaci mogu da zarade i pet puta više. Zaposleni u IT sektoru primaju ogromne plate u odnosu na prosek u Srbiji, ali i one variraju od pozicije do pozicije.

Ubedljivi lider po visini zarade u ovoj industriji je softverski arhitekta, koji na mesečnom nivou zarađuje platu 5.000 evra, i to u Srbiji.

I po visini plate je jasno da ovaj posao ne može raditi svako, zapravo može malo ko. Softverski arhitekta zapravo je vrhunski stručnjak koji je odgovoran za donošenje odluka prilikom razvoja nekog IT proizvoda – odlučuje koja će se tehnologija koristiti, kakav je vremenski plan razvoja, kako će izgledati saradnja između različitih timova koji rade na projektu. Ipak, iako ova pozicija deluje veoma primamljivo, teško je uopšte zaposliti se na ovom radnom mestu. Primera radi, ko nema nekoliko godina radnog iskustva u IT sektoru, recimo pet, još neće moći da se zaposli na poziciji softverskog arhitekte.

Softverski inženjeri visoko na lestvici

Izvor: Unsplash

To radno mesto nije uzeo u obzir srpski portal HelloWorld. Njegovo istraživanje pokazalo je da najviše novca na mesečnom nivou zarađuju softverski inženjeri. Ovi radnici, koji zapravo dizajniraju, konstruišu, testiraju i održavaju softvere, u proseku zarađuju od 1.807 do 1.985 evra, odnosno od oko 212.000 do 233.000 dinara.

Po visini plate slede zatim projektni menadžeri, zaposleni koji su zapravo zaduženi za organizaciju, planiranje i kontrolu projekata. Njihove zarade u Srbiji kreću se od 1.414 do 1.765 evra, dakle od oko 166.000 do 207.000 dinara.

Profesije u IT sektoru, u kojima se na mesečnom nivou takođe zarađuje više od 1.000 evra su QA specijalisti i test inženjeri. Što se tiče QA (Quailty Assurance) specijalista, odnosno stručnjaka za osiguranje kvaliteta, njihov posao je da pomažu programerima i kompanijama u razvoju programa, već i da korisnike štite od različitih problema, poput raznih grešaka u softveru. Na mesečnom nivou, ovi stručnjaci zarađuju od 1.047 do 1.245 evra, dakle oko 123.000 do 146.000 dinara.

Više od prosečne srpske plate (koja je u oktobru iznosila 86.738 dinara) zarađuju i test inženjeri, odnosno stručnjaci koji vrše testove na razvijenim softverima, sa ciljem da konačni proizvod zadovolji zahteve korisnika. Njihove mesečne plate kreću se od 1.106 do 1.365 evra, što je od oko 166.000 do 192.000 dinara.

Od svih zanimanja u IT industrija izdvaja se jedno u kojem radnici ipak ne zarađuju više od 1.000 evra. U pitanju je IT help desk, odnosno tehnička podrška za korisnike. Ovi radnici mesečno zarađuju, u proseku, između 700 i 790 evra, odnosno oko 82.000 do 92.600 dinara.

BONUS VIDEO

Pogledajte

03:14
PREDSEDNIK VUČIĆ JE NAJAVIO DA ĆE DO 2027. GODINE PROSEČNA PLATA BITI 1.400 EVRA, A MINIMALNA ZARADA 650 EVRA.
Izvor: Kurir TV
Izvor: Kurir TV

(Mondo/Nova/M. Š.)

Možda će vas zanimati

Tagovi

Komentari 6

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

nikola

RS_ znas da ce te ostaviti uskoro

🇷🇸

Никад се не бих бавио тим послом. Није све ни у парама. Ко се бави овим послом, мора нон-стоп да седи за компјутером, а од тога ништа горе нема. Страда и кичма и вид. Пре бих одабрао да цео дан косим и копам него да радим у ИТ сектору.

bole

@🇷🇸 pa ti u kancelariji moras da imas racunar ili bar laptop ma sta radio,ja ne znam profesiju gde se ne koristi racunar vecinu vremena...sem fizickih poslova.it zavisno od vrste posla i tvog statusa daje vecu slobodu,da radis od kuce,sam biras vreme...

special image