• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

DEFICIT UGOSTITELJSKIH RADNIKA, "SELE SE NA JADRAN": Vlasnici spremni da plate, za pojedina radna mesta daju i 3.000€

Autor Ivana Lazić

Poslovi iz sektora ugostiteljstva su u našoj zemlji deficitarni.

 Kafić Izvor: MONDO/Stefan Stojanović

Sa početkom letnje sezone, konobari, kuvari, i roštilj majstori, biće među najtraženijim radnicima, a ovi poslovi donose unosne zarade, pa tako roštilj majstori zarade i 100.000 dinara, dok oni najsupešniji kuvari mogu da se pohvale zaradom od oko 3.000 evra.

Miloš Turinski sa sajta "Infostud“ kaže da će se uskoro konobari i kuvari iz Srbije "preseliti na Jadran“ što će uticati na naše tržište.

"Biće jako veliki broj upražnjenih mesta, pa će samim tim ponuda biti veća“, kaže sagovornik Nova.rs.

Kada je o platama reč, dodaje da to zavisi od grada do grada. Napominje i da veliku ulogu u određivanju plata igra poslodavac.

"Maksimum koji smo mi zabeležili jeste bio prošle godine u jednom restoranu u Novom Sadu, gde je šef kuhinje dobio platu od 3.000 evra. To je jedinstven slučaj, zaista. Ako ste pomoćnik u kuhinji, zaradićete neki minimalac – oko 40.000 dinara. Kada je o kuvarima reč konkretno, tu plata ide i do 1.000 evra“, naveo je Turinski.

Da se u ovom poslu dobro zarađuje primetili su i mladi koji se tek nalaze pred izborom zanimanja, pa tražnja za kuvarskim školama raste. U prilog tome je i podatak da Ugostiteljsko-turstičku školu u Vrnjačkoj Banji upiše oko 90 novih đaka svake godine.

Mnogo kuvara iz Srbije ide u inostranstvo, naročito na jadransko primorje u toku letnje sezone, gde mogu da zarade i do 3.000 evra mesečno. Među srpskim kuvarima najpopularnije letnje destinacije su Crna Gora, Hrvatska i Slovenija, a budući da su im obezbeđeni smeštaj i hrana, može se reći da je to "čista“ zarada koju na kraju meseca imaju.

Kada je o konobarima reč, tu se zarada u proseku kreće od minimalca, pa sve do nekih 60.000 dinara.

"Znamo svi da je tu uključen i bakšiš, pa ta zarada može biti i dupla neretko“, naveo je Miloš Turinski iz Infostuda.

Platu od 100.000 dinara sličnu kuvarima, dobijaju i roštilj majstori. Kako se može videti u raznovrsnoj ponudi oglasa u kojima se traže upravo roštilj majstori, ponuđene plate idu i do 120.000 dinara. Na mnogim oglasima za posao nazančeno je „hitno“.

Prema podacima Infostuda, najveći deficit u godini za nama bio je izražen za pozicije magacionera, konobara, kuvara, mesara, higijeničara, ali u velikoj meri nedostaju i građevinski radnici, vozači i zanatlije poput automehaničara i vodoinstalatera.

Bonus video:

Pogledajte

01:34
"OGLAS U SRBIJI ZA VOZAČA, PLATA 250.000 DINARA?!" Iz Infostuda o deficitarnim zanimanjima: Ovde plata ide do 350.000 RSD
Izvor: Kurir televizija
Izvor: Kurir televizija

(Nova, Mondo, I.L.)

Pročitajte i ovo:

Komentari 3

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Stanko Kovin

Ako ste pomoćnik u kuhinji bez iskustva nećete dobiti ni pola od tih 40 hiljada dinara a rintacete po ceo dan dok će šef kuhinje imati bezmalo 2000 eura. Iskustvo moje dece u Beogradu.

Tonci Split

Susjedi, dobrodošli. Budte vridni, arbajt i bice soldi za vas.

Joca

@Tonci Split Kakav arbajt kroasanu?Sta si ti,Nemac?Poštuj jezik svoj....

special image