Odlazak na ekskurziju postao je pravi luksuz za mnoge učenike i noćna mora mnogih roditelja. Dok deca negde jedva čekaju da sednu u autobusi, da zapevaju, kako je to bilo nekada, da krenu u put novih avantura, roditelji se zbog cena istih hvataju za glavu! Već godinama se roditelji žale na to da su cene školskih putovanja otišle u nebesa. Međutim, umesto da se situacija popravlja, čini se da je svake godine sve skuplje.
Društvene mreže preplavljuju fotografije koje kače roditelji izrevoltirani cenama ekskurzija u Srbiji. Tako je nedavno jedna majka iz Beograda ostavila objavu na kojoj se vidi da dvodnevna ekskurzija i to na relaciji Valjevo-Tršić iznosi čak 17.800 dinara. Mnogi komentarišu i kako su cene ekskurzija tolike da koštaju kao put u Njujork. Ootac dvoje dece, Milan Petrić, istakao je da se mnogi roditelji pribojavaju da će već sledeće godine ekskurzija za učenike otići na 100.000 dinara.
"Nemoguće je da roditelji sa prosečnom platom na bilo koji način iznesu dečje ekskurzije. Pogledajte samo cene ekskurzija koje nam se serviraju. Mi u 'Šestoj beogradskoj gimnaziji' imamo najskuplju ekskurziju u Srbiji, to je 80.400 dinara, bez džeparca koji moramo da damo deci", kaže Petrić.
Ističe da ekskurzije ne samo što su preskupe, nego su apsolutno i neadekvatne pri izvođenju usluga.
"Mi ne dobijamo neki nivo usluge koji bi trebalo za tu cenu. Hrana je loša i neadekvatna tinejdžeru, smeštaj je za tu cenu neadekvatan! Imamo i problem sa brojem lekara koji odlaze na ekskurziju, a zatim i udaljenost objekata u kojima su deca smeštena! Njih 250 bude smešteno na različite lokacije", kaže Petrić.
Petrić ističe i da je problem u tome što ne postoji nikakav tabelarni i finansijski prikaz koliko šta košta.
"Mi nemamo nikakav tabelarni finansijski prikaz koliko to i šta košta. I onda se susrećemo sa mnogim problemima. Sve što mi kažemo ili se požalimo izgubi se u etru! O ovom problemu treba zaista puno pričati i to na relaciji menadžmenta škole, turističkih agencija, JUTE...", kaže Petrić.
Strah da će cene samo rasti
Ističe da je odnos prema roditeljima nekorektan.
"Mi dolazimo u situaciju da ćemo možda sledeće godine plaćati ekskurziju 100.000 po detetu. Ko to može u Srbiji da priušti?", pita se ovaj otac i dodaje:
"Zamislite osobe koje imaju dva ili tri deteta. Ja imam dva deteta, meni su potrebne dve plate da pokrijem svoje troškove! Znači ja moram da radim deset meseci za ostale stvari, a dva meseca samo za ekskurziju! Sa druge strane, vi kada saberete sve troškove, pošto smo mi roditelji uradili ozbiljnu finansijsku analizu, tražili smo umanjenje za 13.400 dinara na cifru od 80.000 dinara", kaže Petrić.
Napominje i da su gratis mesta često nedefinisana i da roditeljima nije uvek jasno ko ih sve dobija i ko ide besplatno na ekskurziju.
"Problem je i sa lekarima, gde bi po pravilu na 100 učenika trebalo da ide jedan lekar. Ovde na 260 učenika ide samo jedan lekar. Kada uđete dubinski u ovu temu, vi nalazite mnogo problema, a niko ne želi da sedne sa nama i razgovara o rešenju. Mi smo u situaciji da ispadamo loši roditelji ako ne pošaljemo svoju decu na ekskurziju, a sa druge strane nehumano je da dajete tolike pare, bar da znate šta ste platili",kaže Petrić.
Šta sve ulazi u cenu đačkih putovanja
Aleksandar Seničić iz Nacionalne asocijacije turističkih agencija izjavio je da su agencije najmanji problem, iako ne izgleda tako. Smatra da roditelji ne pokazuju previše interesovanja za više informacija o samoj ekskurziji.
"Postoji Pravilnik Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja kako i na koji način se realizuju izleti, ekskurzije i rekreativna nastava. Postoji značajan broj obaveza koje agencija mora da poštuje, kao na primer, lekar koji mora da putuje sa nižim razredima, vođa puta, potom nastavnici koji imaju svoje dnevnice, a na sve to plaćaju se ogromni porezi i doprinosi koji nisu manji nego otprilike 60 odsto. Prema tome, ako nastavniku date dnevnicu od 1.000 dinara, roditelji u stvari plate 1.600 dinara. To su veliki troškovi. Prema Zakonu o turizmu, moramo da imamo i vodiče ili pratioce grupe iz agencije", objašnjava Seničić.
On dodaje da roditelji zapravo plaćaju ulaznice i obroke i za lekara, vođu puta i dva nastavnika, ako, recimo, na ekskurziju ide 40 dece, a to sve povećava cenu.
"Ista je stvar za ekskurzije. Profesori treba da spavaju u hotelu. Pored dnevnica, njima je plaćen boravak u hotelu. Ne može to niko da pokloni. Roditelji vole da prebacuju odgovornost na nekog drugog. Oni imaju krajnju odluku i Savet roditelja zajedno sa direktorom odlučuje šta će prihvatiti, a šta ne. Na osnovu toga šta oni postave kao javnu nabavku, agencije dostavljaju program putovanja. Ne mogu da kažu da ne znaju šta je. Roditelji u svakom trenutku mogu da traže da agencija koju su izabrali dođe i da im da otvorenu kalkulaciju, da se vidi šta koliko košta, prevoz, koliko ima gratis mesta, koliki su troškovi dnevnica, koliko agencija zarađuje…", rekao je jednom prilikom Seničić za Novu.
Kako ekskurzije mogu da budu jeftinije do 25 odsto
Savetuje roditeljima da moraju da reaguju ukoliko postoji problem, jer su oni "naručioci posla".
"Ponašaju se kao da su stavljeni pred svršen čin i da oni to moraju, a ništa ne moraju. Treba napraviti pritisak na direktora. Svakako, rešenje za problem preskupih ekskurzija je u tome da se država uključi u to. Da se odrede dnevnice profesorima i da se oslobodi plaćanje poreza i doprinosa za dnevnice lekara kod te vrste putovanja, da ne opterećujemo roditelje. U tom slučaju možemo da smanjimo cene za 20-25 odsto", smatra on.
BONUS VIDEO:
(Blic/Mondo/Aleksandra Virijević)
Sa Bolombojem je druga priča! Vojnik Zvezde se vratio, a jedan važan detalj može da "pogura" tim do plej-ofa
Jovanović spasao Partizan: Odbranio penal, "zaključao" gol i sačuvao tri boda za kraj godine!
Prvo oglašavanje Čede Jovanovića o razvodu: "Nešto se čoveku desi što ne može da sanja, ja sam to doživeo "
Ovo je trudna verenica ubijenog Nikole iz Kaluđerice: Napadači pucali kroz prozor, čula se vriska i škripa guma
Lalatović skočio na Dudića, novinari sprečili tuču! Pogledajte haos posle utakmice u Novom Sadu