• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

EU zakoračila ka pravoj centralnoj banci

Ministri finansija i ekonomije EU (EKOFIN) dogovorili su se da velike evropske banke u EU kontroliše Evropska centralna banka (ECB), umesto nacionalnih centralnih banaka.

Jedinstveni kontrolni mehanizam bio bi u okviru ECB-a, ali vrlo strogo odvojen od monetarne politike, a očekuje se da ovu odluku u četvrtak uveče potvrdi Evropski savet.

Unutar ECB-a, koja će blisko sarađivati sa nacionalnim centralnim bankama, trebalo bi da bude formirano posebno novo telo koje će kontrolisati oko 200 velikih tzv. "sistemskih" banaka u evrozoni.

Ovo je veliki i konkretan korak prema "bankarskoj uniji", koja je jedan od preduslova Nemačke da svojom ekonomskom i finansijskom snagom stane iza ekonomija zemalja koje koriste zajedničku valutu.

Cilj Nemačke, čiji je kancelar Angela Merkel u junu pokrenula inicijativu o "bankarskoj uniji", jeste da banke budu "zdrave" i da se ne upuštaju u finansijske rizike koji su bili glavni uzrok bankrotiranja banaka i finansijske krize koja je počela 2008. godine.

Ovakva kontrola banaka prekinuće u budućnosti povezanost između državnih spoljnih dugova i zaduženih banaka, a predviđeno je i formiranje posebnog fonda koji bi pomagao bankama kada padnu u teškoće.

Jedinstveni kontrolni mehanizam stupiće na snagu tek za godinu dana, iako se očekivalo da će se to desiti u prvoj polovini naredne godine.

Prema Lisabonskom ugovoru, sve članice EU, osim onih koje to jasno ne žele, trebalo bi da se pridruže evrozoni.

Velika Britanija i Danska su zemlje koje su ranije odustale od zajedničke valute, dok su Švedska i Češka tokom vremena članstva u EU istakle da ne žele evro.

Novo rešenje predstavlja kompromis, pošto se u prvoj ideji o "bankarskoj uniji" govorilo o kontrolnoj i upravljačkoj strukturi koja bi kontrolisala svih 6.200 evropskih banaka.

Nemačka se protivila takvoj kontroli, jer bi u tom slušaju bio obuhvaćen i sistem njenih štedionica, a i pribojavala se da bi to mnoge manje disciplinovane članice shvatile kao zeleno svetlo za trošenje, a i da bi račune plaćala Nemačka.

(Srna, foto: Beta/AP)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image