"Tražimo 250 dinara i ništa manje od toga nećemo prihvatiti. Nemamo mandat da sklapamo kompromis, niti to hoćemo da radimo ", rekao je za "Blic" predsednik udruženja Srpska malina Dragan Vukajlović, uoči sutrašnjeg sastanka voćara sa potpredsednikom Vlade, ministrom odbrane i koordinatorom rada obaveštajnih službi Aleksandrom Vučićem.

Vučić će se sastati sa delegacijom malinara u 10:00 sati u pokušaju da se "na najvišem nivou" postigne dogovor oko otkupne cene ovogodišnjeg roda.

"Stavićemo na dnevni red i spornu uredbu o dodatnom oporezivanju poljoprivrednika i problem uvoza maline iz inostranstva koja se meša sa domaćom, pa izvozi pod firmom 'srpska", rekao je Vukajlović.

Pojedini otkupljivači preko svojih ćerki firmi, u Austriji malinu u Evropskoj uniji prodaju i za pet evra, rekao je on i najavio odgovor malinara u slučaju da Vučić ne usliši njihove zahteve.

Upravni odbor udruženja Srpska malina doneo je odluku da će u četvrtak, 20. juna, pred Vladom Srbije početi dvodnevni štrajk glađu ako cena maline ne bude 250 dinara za kilogram, kao i da će od Vidovdana blokirati magistralni put Požega-Užice u Prijanovićima.

Pretnje i blokade puteva zbog cene malina već su prerasli u tradicionalnu junsku manifestaciju u Srbiji. Svake godine malinari zatvranjem puteva i pritiscima na Valdu pokušavaju da "spolja" izdejstvuju veću cenu od svojih partnera u tržišnom odnosu.

Na sastanku sa ministrom poljoprivrede početkom meseca u Užicu, Goran Knežević im je već odgovorio da država nije tu da određuje cene na tržištu, niti da može da zabrani uvoz iz EU.

Povodom istog "slučaja maline" iz Ministarstva poljoprivrede im je u avgustu 2011. poručeno da "maline nisu hleb već privatan biznis" i da ako ne žele da prodaju ,maline "za bagatelu", kako tvrde, mogu da ih uskladište u javnim skladištima u Srbiji.

Priča se međutim nastavlja "tradicionalnim" tokom, koji nije omeo ni prošlogodišnji debakl malinara, kada su pokušali da dođu do tih "pet evra u EU".

Samostalni dogovor sa austrijskom firmom CWS Best food o otkupu 50.000 tona neslavno je prošao jer su malinari prijavili za otkup tek deseti deo ugovorenog.

(Fonet/MONDO, ilustracija: Guliver/Getty Images/Thinkstock)