U Ministarstvu to doživljavaju kao najbolji dokaz da su mere za stabilizaciju državnog budžeta počele da daju prve rezultate.

"Stabilizacija republičkog budžeta u junu je rezultat dogovorenih mera štednje na rashodnoj strani, ali i značajnog pooštravanja finansijske discipline i znatno bolje naplate prihoda nego u prethodnim mesecima", ističe se u saopštenju.

Deficit u prvih pet meseci u proseku je iznosio 18,7 milijardi dinara. U periodu od januara do juna deficit budžeta iznosio je 97,9 milijardi dinara, prihodi su ostvareni u iznosu od 383,1 milijardi, a rashodi su izvršeni u iznosu od 481 milijardu dinara.

Prema podacima Ministarstva, u junu je prikupljeno 71,1 milijarda dinara prihoda, dok su rashodi istovremeno iznosili 75,4 milijardi dinara.

Najveći deo poreskih prihoda odnosi se na uplatu PDV-a u iznosu od 26,8 milijardi dinara, a u junu je ostvaren i rekordan prihod od akciza u ovoj godini u iznosu od 23,8 milijardi dinara.

Poreska uprava će, kako je najavljeno, u narednom periodu dodatno pojačati svoju aktivnost na terenu, uz nultu toleranciju na finansijsku nedisciplinu i biće pojačana kontrola neregistrovanih firmi, kao i svih objekata koji ne izdaju fiskalne račune.

U odnosu na maj, a u skladu sa merama štednje, značajno je niže izvršenje rashoda za kupovinu roba i usluga kao što su troškovi putovanja, reprezentacija, goriva i ugovora o delu.

Najveće stavke na rashodnoj strani predstavljaju isplata plata zaposlenima i transferi organizacijama obaveznog socijalnog osiguranja (PIO fond, Republički fonda za zdravstveno osiguranje, Nacionalna služba za zapošljavanje) čiji se najveći deo odnosi na penzije.