Ona je dodala i da su najrenomiranije svetske farmaceutske kuće zainteresovane za saradnju sa tim institutom, a ne za njegovu kupovinu.

Ministarka je u pauzi konferencija o saradnji Vlade Srbije i UNICEF-a rekla novinarima da je među kompanijama zainteresovanim za saradnju s Torlakom kompanija Glakso Smit Klajn (GlaxoSmithKline), sa kojom je o tome već bilo razgovora, ali će se, kako je rekla, razgovarati "i s Francuzima, i s Nemcma".

"Sve što je naše, trebalo bi staviti na noge, a ne prodati. Prodaja je najlošija varijanta. Uvek je partnerstvo bolja varijanta, a saradnja najbolja", ocenila je Dejanović.

Ministarka je rekla da su u toku razgovori u okviru koordinacionog tela kojim ona predsedava, sa zainteresovanim partnerima o modalitetima te saradnje, te ona očekuje da će do kraja ove godine biti konkretnih predloga.

U tom koordinacionom telu su i predstavnici ministarstava privrede, životne sredine i finansija, i predstavnici Torlaka.

Ministarka je navela da su Torlak zahvatile iste teškoće kao i druge slične institucije u Srbiji. Međutim, kako je rekla, radi se na tome da Torlak ne samo nastavi da proizvodi vakcine, već i da poveća asortiman.

U mediji u Srbiji proteklih nedelja spekulisalo se o tome da se sprema prodaja instituta Torlak.

Ko je kriv za urušavanje Torlaka?

Predsednik skupštinskog Odbora za zdravlje Dušan Milisavljević upitao je Vladu Srbije ko je odgovoran za stanje u Institutu Torlak, budući da je u prethodnim godinama država ulagalaogromna sredstva za pokretanje proizvodnje pojedinih vakcina.

"Postavljam pitanje vladi koji su pojedinci odgovorni u Torlaku i Ministarstvu zdravlja, ko je to napravio toliku štetu da bi u ovom trenutku rešenje trebalo da bude privatizacija ili strateško partnerstvo sa određenom farmaceutskom kućom", rekao je Milisavljević novinarima u parlamentu.

On smatra da se do sada haotično ulazilo u rešenje problema Torlaka, a reč je, kako je naveo, o jakoj i referentnoj ustanovi.

"Država je uložila ogromna sredstva: 2007. godine u proizvodnju vakcine protiv gripa uložila je više od pola miliona evra, a potom i 3,5 miliona evra za proizvodnju polio vakcine, a sve te investicije su nestale i nisu uspele da stave u pogon Torlak", rekao je Milosavljević, koji je i poslanik DS.