Ministarstvo je saopštilo večeras da to ministarstvo i Ministarstvo rada - kao članovi Socijalno-ekonomskog saveta i predlagači zakona o privatizaciji i stečaju, odnosno zakona o radu, nisu bili pozvani na sastanak Saveta gde je odlučeno da se sporni zakoni povuku iz procedure.

Ministarstvo privrede, na čijem čelu je Saša Radulović, oštro se protivi donošenju odluka van institucija i na neformalnim sastancima.

"Iznošenje mišljenja, predloga i rasprava je svakako dobrodošlo u svim forumima i na svim nivoima pa i na ovom neformalnom sastanku. Donošenje odluka svakako ne", stoji u saopštenju.

Ministarstvo se pozvalo na Zakon o Socijalno-ekonomskom savetu, gde stoji da je za zauzimanje stavova potrebna saglasnost svih članova Socijalno ekonomskog saveta, što nije bio slučaj.

Predsednik i prvi potpredsednik Vlade Srbije, Ivica Dačić i Aleksandar Vučić, postigli su juče dogovor sa članovima "Kolegijuma Socijalno-ekonomskog saveta" o tome da se sva sporna pitanja vezana za zakone o radu, privatizaciju i stečaju rešavaju socijalnim dijalogom Vlade, sindikata i poslodavaca.

Ministarstvo privrede podseća da Zakon o Socijalno ekonomskom savetu („Sl. glasnik RS" br. 125/2004) i Poslovnik o radu Socijalno ekonomskog saveta ne poznaju instituciju „kolegijuma". A prema informaciji koja je objavljena na internet stranici Socijalno ekonomskog saveta, prvi potpredsednik Vlade nije član Socijalno ekonomskog saveta.

Takođe, prema članu 9. stav 4. Zakona o Socijalno ekonomskom savetu „za zauzimanje stavova potrebna je saglasnost svih članova Socijalno ekonomskog saveta". Prema članu 17. Poslovnika o radu Socijalno ekonomskog saveta Republike Srbije, Savet konsenzusom donosi sve odluke iz delokruga svog rada.

U saopštenju se navodi da je Vlada Srbije pred Novu godinu usvojila Predloge zakona o privatizaciji i stečaju, uz zaključkak da se upute Skupštini na usvajanje po hitnom postupku.

Dodaje se i da je Ministarstvo privrede 13. januara uputilo i pismenu urgenciju za hitno zakazivanje vanredne sednice Skupštine na kojoj bi se raspravljalo o zakonima.

"Nekako je tiho, pod paravanom otpora Nacrtu zakona o radu na kome je radilo Ministarstvo rada, prošao i nagoveštaj mogućeg povlačenja iz skupštinske procedure predloga zakona o privatizaciji i stečaju koji su već usvojeni na Vladi", dodaje se u saopštenju.

Navodi se i da od usvajanja tih zakona zavise sve reforme, i da li će industrija Srbije ozdraviti.

"Odustajanje od ovih zakona znači odustajanje od reformi i povratak na propalu ekonomsku politiku subvencionisanja poslednjih deset godina koja nas je toliko već koštala. Na ovim zakonima se testira politička volja za refome. Ako se zakoni ne donesu, to je siguran znak da se od reformi odustalo. I pre i posle eventualnih izbora", dodaje ministarstvo.

Ovim postupcima, ističe se u saopštenju, zaustavljaju se neophodne reformske promene, i šalje se signal da su interesne grupe jače od države.