Male hidroelektrane će, na osnovu detaljno izrađene analize, biti izgrađene na Banjskoj, Korbevačkoj i Jelašničkoj reci, a u njih će biti uloženo devet miliona evra, saopštio je grad Vranje.

Taj ugovor je rezultat Sporazuma između Vlada Srbije i Italije, a aktivnosti su započete u decembru 2011. godine. Na izradu studije bio je angažovan Institut "Jaroslav Černi".

"Ovim smo još jednom potvrdili ozbiljnost i odgovornost kada su u pitanju nove  nvesticije i razvoj lokalne zajednice. Izgradnjom malih hidroelektrana podižemo  energetski potencijal, što je vrlo bitno za one koji žele da ulažu u Vranje", izjavio je  gradonačelnik Antić.

On je danas i sa direktorom mađarko-austrijske firme SWR Johanom Oskarom Ganglom potpisao Sporazum o saradnji.

To preduzeće se bavi korišćenjem geotermalne energije, a posto ovaj kraj poseduje izuzetne potencijale Vranje je izabrano za ulaganje.

U prvoj fazi planirana su istraživanja u Vranjskoj Banji, a nakon toga izgradnja postrojenja za zagrevanje plasetnika, kao i drugih kapaciteta koji koriste obnovljive izvore energije.

Ova kompanija, kako je rečno, zainteresovana je da uloži 100 miliona evra u završetak hotela u Vranjskoj Banji, a u početku bi na tim poslovima trebalo da bude zaposleno 250 radnika.

Gosti iz Italije i Mađarske su, na ceremoniji, čestitali gradonačelniku Antiću na nagradi koje je grad Vranje dobio u Kanu, jer je Vranje, u rangiranju magazina "Intelidžens", uvršćen među "top 10" evropskih gradova i regiona budućnosti".