On je gostujući u jutarnjem dnevniku Radio-televizije Srbije kazao da bi, kada ove mere ne bi bile sprovedene, to značilo dalji pad dinara i rast kamata.

"Niko ne može biti ni srećan, ni zadovoljan kada mu se oduzima od plate. To radimo zato što se to mora uraditi, a ovo je najjeftinije i najmanje što možemo da uradimo. Da ovo nismo uradili, dinar bi značajno opao", kazao je Vulin.

 On je ponovio da se Vlada Srbije trudi da oni koji imaju najmanja primanja i najgore žive ne budu dodatno oštećeni i dodao da se Ministarstvo na čijem je čelu odreklo mnogo toga, ali da su se potrudili da se "pomoć za ljude u socijalnoj potrebi" održi na istom nivou.

Prošle nedelje premijer Aleksandar Vučić najavio je 10 novih mera štednje, među kojima su smanjenja plata u javnom sektoru i penzija, a jedini kojima iznos neće biti smanjen su oni koji primaju ispod 25.000 dinara.

Kako je najavio ministar finansija Dušan Vujović, ove mere će se naći pred poslanicima Skupštine Srbije sredinom oktobra zajedno sa predlogom rebalansa budžeta. On je kazao da očekuje da će prva smanjenja plata početi u novembru.

Ministar za rad kaže da će mere štednje prve rezultate dati već krajem 2015. godine, a da će se pravi efekat osetiti 2016. godine.

Vulin je precizirao da će, ukoliko se nastavi sa merama štednje, ukoliko se izdrže politički pritisci, doći do manjeg zaduživanja zemlje, jeftinijih kredita, a stvoreni višak mora da se prelije u privredu.

Govoreći o višku zaposlenih u državnoj upravi on je rekao da po evropskim kritetrijumima Srbija nema mnogo više činovnika od predviđenog standarda, ali da je problem u neefikasnosti.

"U državnoj upravi prosek ocena je pet, a nemoguće da svi rade za pet. Ubuduće ćemo se truditi da ocenjivanje bude realnije, da se vidi ko radi a ko ne radi, tako da će doći do prirodnog odliva. Neki naravno odlaze i u penziju", rekao je Vulin i dodao da u tom sektoru neće biti masovnih otpuštanja.