Zbog majskih poplava velika je potreba za novim brojilima zbog čega postoji manjak uklopnih satova i na njihovu zamenu se čeka i po nekoliko meseci, što je nedopustivo, saopštilo je APOS.
U elektrodistribucijama uveravaju da će proces nabavke novih brojila biti završen do kraja oktobra i da će posle toga biti izvršena korekcija potrošnje za godinu dana unazad, u skladu sa uredbom o uslovima isporuke snadbevanja, navodi APOS.
Elektrodistribucija, odnosno davalac usluga je na osnovu Zakona o zaštiti potrošača dužan da u roku od osam dana od reklamacije odgovori potrošaču, sa naznakom rešenja problema i roka u kojem će se problem rešiti.
Taj rok sme da bude duži od 15 dana (koliko je Zakonom propisano) jedino u slučaju kada potrošač na to pristane. U slučaju da potrošač ne pristane na ponuđene uslove, davalac usluga mora da ispoštuje reklamacioni postupak koji je propisan zakonom.
U suprotnom, potrošač ima pravo da se obrati tržišnoj inspekciji zbog nepoštovanja odredaba Zakona, a može da se obrati i organizaciji potrošača kojoj će doneti svu dokumentaciju koju ima kako bi zajednički sagledali problem i eventualno poslali prigovor davaocu usluga.
U slučaju da potrošač osporava visinu novčane obaveze treba da nastavi uplaćivanje računa za one tekuće.
Davalac usluge ne može da ga isključi sa distributivne mreže, niti da mu obustavi pružanje usluge do okončanja sudskog postupka, i mora u pisanom ili elektronskom obliku da upozori potrošača na sve obaveze i da ga pozove da izmiri zaostala dugovanja u roku koji ne može biti kraći od 30 dana.
Zabranjeno je davaocu usluge da potrošača uslovljava za ponovno uključenje, odnosno nastavak pružanja usluge plaćanjem zastarelih dugova.
Da bi u organizaciji potrošača mogli da provere da li je potrošač oštećen potrebno je da na uvid donese sporne račune kako bi na osnovu iznosa računa i obračuna kilovat časa utvrdili da li je zaista obračunavano po višoj tarifi, navodi se u saopštenju.
Polred toga, neophodno je da ima račune iz istog perioda prošle godine, kako bi ih uporedili. Ako potrošač nije sačuvao račune, njihov statistički pregled može tražiti od davaoca usluge.
Ako potrošač želi sam da proveri da li je oštećen može izračunati troškove prema tarifniku Elektrodistribucije, u zavisnosti od zone u kojoj živi.
Tako, na primer, domaćinstva najčešće troše od 400 do 500 kilovat časova i prosečno se do 150 kilovata obračunava po nižoj, a ostatak po višoj tarifi, i to najčešće ukoliko su u zelenoj zoni.
"Ako utvrdite da vam je struja obračunata po nerealnoj ceni, korak koji sledi je pisanje prigovora komisiji za reklamacije", poručuje APOS-a i dodaje da potrošači moraju čuvati račune, redovno ih kontrolisati i u slučaju nepravilnosti zahtevati ispunjenje svojih prava.
Potrošači sada dobijaju i savremene uklopne satove koji su integrisani sa brojilom i na kojima se impuls odmah prebacuje sa više na nižu tarifu, podsećaju u toj asoicijaciji.
APOS navodi da je, prema podacima EPS-a, od prošle godine u Srbiji ne baždareno između 50 i 60 odsto uređaja za merenje električne energije, što znači da oko dva miliona brojila treba zameniti ili baždariti, i da se potrošači svakodnevno susreću sa uvećanim računima za struju koji su nastali kao posledica neispravnih brojila.
Zvezdina proslava jesenje titule sa stilom: Nova goleada na Marakani!
Završen protest studenata u Beogradu: Saobraćaj bio blokiran u centralnim gradskim ulicama
Ameri hoće Stojakovića da bi nas pobedili: Srbija i Grčka u strahu, SAD hoće da otme Andreja!
Određene sudije za večiti derbi: Srbin i Hrvati sude Crvena zvezda - Partizan!
Tri noćenja na Zlatiboru 460.000 dinara! Turisti šokirani cenama za Novu godinu, od cifre će vam se zavrteti