To bi, kako navode, moglo da se desi i zaposlenima koji imaju plate manje od 25.000 dinara.

Na konferenciji za novinare u tom savezu sindikata, predsednik Sindikata uprave Srbije Njegoš Potežica je podsetio da su plate ranije već bila smanjenje od dva do 12 odsto po osnovu minulog rada, a da sada Vlada Srbije, kroz određivanje nove manje osnovice plata, pokušava da zarade smanji i za više od 10 odsto, čak i ljudima koji imaju minimalne zarade.

Potežica je rekao da niko tačno ne zna kako će se obračunavati plate zaposlenih u javnom sektoru i upozorio da već postoje nagoveštaji da će se, pored prosvetara koji su već u štrajku, za obustavu rada odlučiti i neki drugi sektori.

Predsednik Sindikata zaposlenih u zdravstvu Zoran Savić pokazao je papir na kojem se vidi obračun nove plate čistačice u jednoj zdravstvenoj ustanovi, prema kojem će njena nova zaradi biti oko 12.000 dinara mesečno, iako ona nije trebalo da bude smanjena jer je ispod zakonom određenih 25.000 dinara.

Po ema njegovim rečima, u novom obračunu je smanjena osnovica, ali se ne iskazuju naknade za regres, topli obrok i za prevoz, što je "izigravanje zakona".


Predsednica Sindikata kulture Srbije Dragana Djorđević ocenila je da najavljena smanjenja plata neće doprineti da se uštedi dovoljno sredstava i pozvala Vladu Srbije da uštede napravi kroz racionalizaciju broja agencija.

Ona je ocenila da u Srbiji deluje 105 agencija čiji direktori i zamenici imaju plate i po 400.000 dinara što je i tri puta više od ministara.

Predstavnik Sindikata obrazovanja Aleksandar Mičić rekao je da je broj škola koji štrajkuje uz poštovanje minimuma procesa rada, veoma visok i u stalnom porastu, uprkos, kako se izrazio, velikim pritiscima na prosvetne radnike.