To je nekoliko procentnih poena više od one nezaposlenosti koju navodi zvanična srpska statistika. To praktično značoi da je svaki peti radno sposoban stanovnik Srbije bez posla i na tuđoj finansijskoj brizi..
van tržišta rada.U izveštaju se navodi da neke zemlje centralne i istocne Evrope koje nisu članice EU, i zemlje Zajednice nezavisnih država, imaju vrlo visoku stopu nezaposlenosti, posebno zemlje na Balkanu.
Srbija je tu, nažalost, među zemljama koje prednjače. Na Zapadnom Balkanu najnižu stopu nezaposlenosti su u 2014. imale Hrvatska (16,7 odsto) i Crna Gora (19 odsto).
Stopa nezaposlenosti u ovoj godini u Hrvatskoj će ostati skoro ista, dok će se u Crnoj Gori smanjiti na 18,76 odsto, pokazuju predviđanja MOR-a.
Ujedinjene nacije upozorile su je početkom nedelje da će broj ljudi bez posla u svetu u narednih pet godina porasti za 11 miliona zbog usporavanja privrednog rasta i raznih turbulecnija.
Do 2019. će u svetu biti više od 212 miliona nezaposlenih, u odnosu na sadašnjih 201 milion, navodi Međunarodna organizacija rada (MOR), agencija UN-a, a preneo je Frans pres.
"Globalna ekonomija nastavlja da raste slabim tempom i to ima jasne posledice. Od početka finansijske krize 2008, bez posla je ostao 61 milion ljudi", rekao je novinarima u Ženevi predsednik MOR-a Gaj Rajder.
Konstatovano je da su se prilike poboljšale u SAD, Japanu i Velikoj Britaniji, ali i da će se druge razvijene privrede, posebno u Evropi, i dalje suočavati sa teškoćama.
Na jugu Evrope nezaposlenost pocinje polako da se smanjuje, ali je i dalje vrlo izražena.
MOR navodi da je do 2019. potrebno otvoriti dodatnih 280 miliona radnih mesta da bi se premostio jaz nastao tokom finansijske krize. U izveštaju se navodi da bi u Nemačkoj nezaposlenost mogla da poraste na pet odsto u 2017. sa sadašnjih 4,7 odsto, dok bi u Francuskoj istovremeno mogla da se približi dvocifrenom nivou.
NAJGORE MLADIMA I ŽENAMA
Na globalnom nivou, nezaposlenost najteže pogađa mlade, od kojih je u 2014. bez posla bilo 13 odsto u starosnoj kategoriji od 15 do 24 godine.
Pad cena nafte i gasa teško će pogoditi tržišta rada u zemljama proizvođačima energenata u Latinskoj Americi, Africi i na Bliskom istoku, navodi MOR.
Jedna od retkih dobrih vesti je da je udeo srednje klase u ukupnoj zaposlenosti u zemljama u razvoju porastao na 34 sa 20 odsto is 1990-ih, navodi Rajder.
Ipak, ekstremno siromaštvo pogađa jednog od 10 radnika u svetu koji zarađuju manje od 1,5 dolara na dan, a rastući jaz između onih koji imaju i onih koji nemaju i neizvesna investiciona klima otežavaju zemljama oporavak od krize.
Žene, kao i mladi u dobi izmedu 15. i 24. godine, posebno su pogođeni krizom.
U svetu je 2014. godine 74 miliona mladih starosti izmedu 15 i 24 godine, bilo bez posla, a stopa nezaposlenosti medu njima je tri puta viša od one u ukupnom punoletnom stanovništvu, piše na sajtu MOR-a.
Vezenkov zabija nož u leđa Bugarima: Bomba u Eurobasket 2025, MVP Evrolige menja reprezentaciju?
Priveden bivši košarkaš Partizana i reprezentacije: Optužen za nasilje u porodici!
Igrao za Zvezdu i rekao najskuplje "ne" u istoriji evro-košarke! Jedan čovek mu se sada smeje zbog 12 miliona
Svetislav Pešić dobio dva strašna pojačanja: Još jača Srbija napada Dansku u Beogradu!
Bomba - Endi Marej novi trener Novaka Đokovića! Ceo svet ostao u šoku zbog odluke najvećeg svih vremena!