Udovički je, na konferenciji za medije u Vladi Srbije, istakla da će taj zakon uvesti red u javnoj upravi i urediti plate za oko 500.000 zaposlenih.

Prema njenim rečima Zakon je bio spreman još u julu, ali je posle konsultacija na Vladi, odlučeno da je potreban duži rok za realizaciju tog "preambicioznog posla" kako se ne bi ugrozio njegov kvalitet.

"Nije bilo realno da odradimo sve odjednom do kraja godine. Sledeće nedelje šaljemo na javnu raspravu Zakon o platama koji postavlja osnove principe i rešava probleme zbog kojih plate nisu dovoljno uporedive i zbog kojih sistem plata nije upravljiv" rekla je Udovički.

Da bi zaživeo, objasnila je ministarka, potrebno je da se izmeni niz zakona i podzakonskih akata, poput Zakona o finansiranju.

Ministarstvo će, kako je dodala, odmah krenuti i u izradu Zakona o platama u javnim službama.

Ona je istakla daje odrađen ogroman posao kada je reč o katalogu radnih mesta koji se već nalaze na javnom uvidu na sajtu Minsitarstva državne uprave i lokalne samouprave.

"Ti katalozi će omogućiti da poredimo različite poslove. Umesto 1.500 naziva u katalogu, napravićemo sistem sa oko 500 zaposlenja", rekla je Udovički.

U JAVNOJ UPRAVI 17.000 LJUDI MANJE

Ministarka državne uprave i lokalne samouprave izjavila je danas da je broj zaposlenih u javnoj upravi za godinu i po dana smanjen za 17.000 i poručila da će posle racionalizacije javne uprave broj zaposlenih biti na nivou iz 2001. ili niži.

 Udovički je, odgovarajući na pitanja novinara u Vladi Srbije, rekla da je podatak o davanju saglasnosti za zapošljavanje 9.000 novih radnika pogrešno interpretiran.

Kako je objasnila, krajem 2013. godine bilo je 780.000 zaposlenih u javnom sektoru, od kojih 2,7 odsto godišnje ode u penziju.

Praksa je da se zapošljava petina tog odliva, odnosno da se zaposli po jedna osoba na svakog petog koji se penzioniše, rekla je Udovički, i time odgovorila na pitanje otkud saglasnost za zapošljavanje 9.000 novih radnika.

Prema njenim rečima taj broj dozvola odnosi se na period od godinu i po dana i odnosi se na ceo javni sektor koji uključuje i javna preduzeća.

"Kako možete da kažete da smo džaba krečili" Kada se završi cela racionalizacija, broj zaposlenih u javnoj upravi biće na nivou iz 2001. ili niže", zaključila je Udovički.

PREKRŠAJNI POSTUPCI ZA "ĆUTANJE" POVERENIKU

Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave pokrenuće prekršajni postupak protiv svakog službenika javne uprave koji ubuduće ne bude izvršio rešenje po zahtevu Poverenika o informacijama od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti, izjavila je resorna ministarka Udovički.

To će važiti za svaki zahtev poverenika podnet od 15. oktobra, neće važiti retroaktivno, a već su pokrenuta dva prekršajna postupka, a u postupku nadzora je oko dvadesetak prijava.

"Nedopustivo je da se građani obraćaju povereniku, a da uprava ćuti. Odgovora mora da bude, mora da bude ažurno, promišljeno i pravno utemeljeno", poručila je Udovički.

Ona je dodala da će ministarstvo pokretati prekršajne prijave automatski, u kratkom roku, tokom kojeg će inspekcija utvrditi da li je izvršen nalog Poverenika ili nije.

"Prijave smo pokretnuli hronološkim redom kako bi što manje zastarele", rekla je Udovički.