Ona je novinarima u Skupštini Srbije kazala da je jedna od mogućnost lokalnih samouprava da nadoknadi to smanjenje, a za koju imaju prostora, da pojačaju borbu protiv sive ekonomije iako to nije njihova primarna delatnost.

"Drugi prostor koji pomaže lokalnim samoupravama da nadoknade svoj gubitak je da ažuriraju bazu podataka imovine, jer se nakon toga prihod od poreza na imovinu u proseku povećao za 26 odsto", kazala je Brnabić.

Prema njenim rečima, ukoliko se ažurira baza podataka imovine, lokalane samouprave će moći da smanje porez na imovinu, ali će to imati veći efekat zbog povećane naplate.

Brnabićeva je ukazala i da će povećanje minimalne zarade po radnom času sa 121 na 130 dinara, a koji važi od 1. januara 2017. takođe uticati da se nadoknadi smanjenje poreza na zarade koji ide lokalnim samoupravama.

Socijalno-ekonomski savet doneo je odluku da minimalnu zaradu po radnom času poveća sa sadašnjih 121 dinar po radnom času na 130 dinara.

U narednoj godini minimalna zarada će biti na nivou od 22.620 dinara za mesece koji imaju najmanje radnih časova (168), 22.880 dinara za mesece sa 176 radnih sati, a najveći iznos biće 23.920 dinara u mesecima sa najvećim brojem radnih časova (184).

Brnabićeva je navela i da se Predlog izmena Zakona o finasiranju lokalnih samouprava u Skupštini Srbije donosi kako bi se prevazišle slabosti postojećeg sistema finansiranja lokalnih samouprava, odnosno da bi se uspostavila ravnoteža u raspodeli prihoda između centralne vlasti i lokalnih samouprava.

Ona je kazala i da lokalne samouprave ovim predlogom izmena neće podneti teret ušteda od osam milijardi, kako je ranije bilo predviđeno, već će to biti 4,8 milijardi dinara.