Na taj put, za mizerne evropske dnevnice, svakog meseca upućuje se na hiljade ljudi iz Srbije koji, preko različitih agencija, i uz znanje slovačke države, različitih firmi iz Slovačke i Srbije, kao i velikih stranih kompanija koje posluju u toj zemlji, rade bez ikakvog ugovora, kao "turisti", u turama od po tri meseca.
Radi se po 12 sati za dnevnice dvostruko manje od zakonom propisanih u Slovačkoj. Bez plaćene pauze. Uz obavezno maltretiranje na poslu, ali i u "smeštaju", piše novinar Dragan Krsnik.
"Rihlooo, rihlooo!" (Brže, brže) viče mlada Slovakinja radnicima koji svakog dana "muški" odrađuju svoju desetočasovnu smenu u fabrici televizora. Radnici, među kojima su većina Srbi, rade i tiho gunđaju, muka ih je dovela dovde, među hiljadama onih koji svakoga meseca stižu turističkim autobusima u Slovačku.
"Ugovor" je turistička viza sa uplaćenim zdravstvenim putničkim osiguranjem za svega nedelju dana, i to mora da se potpiše.
"Jedini ugovor (vrlo nejasan) koji se potpisuje u autobusu pred polazak jeste onaj sa agencijom, čija se nadležnost završava na granici sa Mađarskom. Odatle, ista agencija, samo registrovana u Slovačkoj, preuzima rukovođenje i raspoređuje radnike prema potrebama svake pojedinačne kompanije. Putnici u autobusima ne znaju u koji grad idu, gde će biti smešteni, gde i na kojem radnom mestu će raditi"”, pokazalo je istraživanje "Nedeljnika".
Može svako da radi, nije potrebna neka posebna stručna sprema, poslovi su razni i nisu teški. Većinom u stojećem položaju. U slučaju da fabrika prestane sa radom i otpusti radnike, odnosno ako dobijete otkaz, vraćate se o svom trošku kući i zato uvek treba imati bar 30 do 50 evra kod sebe.
Agencija snosi odgovornost samo ako ste se povredili na poslu. U slučaju da ste bolesni ili imate neki problem, sve rešavate sa koordinatorima iz agencije i potrebno je da ih o tome obavestite. Troškove lečenja snosite sami. Ako zbog bolesti ne možete ići na posao, treba o tome obavestiti koordinatora.
Za ponašanje u fabrici postoje striktna pravila, i svako ima kaznu od 20 do 50 evra. Tako, recimo, ako u kuhinji gde sami spremate hranu sednete na kuhinjski element globa je 30 evra, za pušenje 50...
Samo u jednoj fabrici „Samsung korporacije“ u opštini Galanta radi više od 1.000 ljudi. A tu su i Jasplastik, FM Logistic, SHC, Fine DNS i desetine drugih u Slovačkoj. Devedeset odsto radnika u proizvodnji u tim fabrikama su građani Srbije!
Kompanija „Samsung“ (u ovom slučaju) po ceni jednog prosečnog televizora u maloprodaji može da isplati dnevnice za nekoliko stotina stranih radnika.
Slovački "Dennik N" preneo je priču "Nedeljnika", u Samsungu su odbili da komentarišu uslove rada a ambasador Srbije u Slovačkoj Šani Dermaku kaže da takve zloupotrebe nisu neuobičajene.
Slovačkoj na ime poreza ostaje profit u državnoj kasi, a agencije uzimaju pare po svakom dovezenom čoveku. Dobro i Srbiji, manji je pritisak nezaposlenih. A ljudima? Ko ih pita.
"Šta kada Pešić ode, a povuku se Jokić, Bogdanović i Micić?": Nebojša Čović se plaši da uskoro neće biti dobro
Srbija više nema majstora kakav je bio Zvezdin Cune! Tragedija zauvek zaustavila novog Genija, svaki Božić zato boli
NOVO NA MONDO PORTALU: Probaj MONDO sudoku, svaki dan u 19h nova igra!
Prepoznajete li našu pevačicu sa slike? O njenoj emotivnoj objavi na Božić dugo će se pričati, rasplakala mnoge
Pojavio se i snimak incidenta: Ceca doživela neprijatnost tokom ponoćne liturgije u Hramu, odmah povisila ton