Skupština: Manji porezi za privredu, "jeftinije" zapošljavanje

Ministar finansija Siniša Mali predstavio je poslanicima set poreskih zakona, kojima se predviđa rasterećenje privrede smanjenjem poreskog opterećenja rada i podsticaji za zapošljavanje.

Mali je rekao da stopa nezaposlenosti iznosi 9,5 odsto, što je, kako kaže, apsolutni rekord od kada se meri nezaposlenost od 1995.godine i to, prema njegovim rečima, ukazuje da je Srbija na pravom putu kada je reč o ekonomskoj politici i da se smanjuje nezaposlenost, a sledeći cilj je da se stigne evropski prosek nezaposlenosti od šest do sedam odsto i da se smanjuje i dalje.

"Upravo set poreskih zakona, koji su danas pred nama, treba to da nam omogući", naveo je Mali.

Ministar je precizirao da je set poreskih zakona usmeren na rasterećenje privrede, a predviđeni su i poreski podsticaji za novozapošljavanje.

"Idemo sa ukidanjem pojedinih poreza i doprinosa, sa povećavanjem neoporezivog dela zarade kako bi smanjili trošak zarada. To je obećanje koje smo dali prošle godine. Dakle, prošle godine smo porez na zarade smanjili sa 63 na 62 odsto, a od sledeće godine će biti 61 odsto", rekao je Mali.

Trošak ovakve mere za državu je 13,1 milijardi, a tim novcem bi firme trebalo da povećaju plate, zaposle nove ljude i investiraju više, kazao je Mali.

"Poreski podsticaji podrazumevaju do 100 odsto oslobađanja od poreza i doprinosa na plate za prvu godinu zapošljavanja, pa onda za drugu i za treću. Sve ove mere treba da podstaknu zapošljavanje i mladih i svih građana Srbije", rekao je Mali.

Naime, za zarade isplaćene od 1. januara 2020, do 31. decembra 2020. godine, predviđena je olakšica u visini od 100 odsto; do 31. decembra 2021. godine olakšica je u visini od 95 odsto i do 31. decembra 2022. godine olakšica je u visini od 85 odsto.

Olakšice u vidu smanjenja osnovice doprinosa, u visini od 70 odsto, odnose se na zarade za novonastanjena lica, odnosno povratnike iz inostranstva.

"Imamo toliko prostora u budžetu tako da smo rešili da taj strateški cilj ubrzanja rasta i povećanja zaposlenosti ostvarimo kroz poreske podsticaje", kazao je Mali i podsetio na podatak da od 2012. godine do danas imamo preko 620.000 novozaposlenih u Srbiji.

Takođe, predviđeno je smanjenje stope doprinosa za PIO, sa 26% na 25,5%, objašnjava minitar i kaže da je na način poslodavac oslobođen od plaćanja dela doprinosa na njegov teret (deo plaća zaposleni) u visini od 0,5 odsto.

Set poreskih zakona čine i Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o porezu na dohodak građana, Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o porezu na dobit pravnih lica, Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o poreskom postupku i poreskoj administraciji, Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o porezu na imovinu, Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o republičkim administrativnim taksama, Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o porezima na upotrebu, držanja i nošenja dobara.

Poslanici će raspravljati i o Predlogu zakona o prestanku važenja Zakona o privremenom uređivanju osnovica za obračun i isplatu plata, odnosno zarada i drugih stalnih primanja kod korisnika javnih sredstava, kao i Predlog odluke o davanju saglasnosti na Odluku o izmenama Finansijskog plana za socijalno osiguranje vojnih osiguranika za 2019. godinu.