Cena u komercijalnoj prodaji bila je 1.226 evra, ali je, kažu, zahvaljujući manjem broj prodatih stanova preko sindikalnih i stambenih fondova solidarnosti, gde je cena bila 663 evra po kvadratu, ukupna prosečna, nešto niža, pišu podgoričke "Vijesti".
U Podgorici prosečne cena u komercijalnoj prodaji iznosila je 1.248 evra po kvadratu.
Prodaje stanova iz solidarne izgradnje bilo je samo u Podgorici, navodi list, i to po ceni od 663 evra po kvadratu.
U primorskim opštinama prosečni kvadrat je vredeo 1.365 evra, u središnjem regionu bez glavnog grada (Nikšić, Cetinje, Danilovgrad i Tuzi) prosečna cena bila je 660 evra, a na severu 676 evra po kvadratu.
Izgradnja stambenih zgrada u Crnoj Gori je sada na vrhuncu, ali bi uskoro moglo da dođe do značajnog pada, pokazuju podaci Uprave za statistiku – Monstat, o broju izdatih građevinskih dozvola i predatih prijava radova.
Sada se u Crnoj Gori u raznim fazama gradnje nalazi više od četiri hiljade stanova, za koje su većinom građevinske dozvole izdate krajem 2017. godine, ali je u 2018. a naročito u 2019. kako navodi list, došlo do značajnog pada broja građevinskih dozvola i prijava radova, kao i broja stanova na koje se te prijave odnose.
Prema podacima Monstata, u 2014, 2015. i 2016. godini izdate građevinske dozvole odnosile su na izgradnju po oko tri hiljade stanova godišnje, da bi u 2017. godini došlo do velikog rasta pa je izdato građevinskih dozvola za 4.439 stanova.
U 2018. godini predato je građevinskih dozvola i prijava radova za 2.339 stanova, a za devet meseci 2019. prijavljena je gradnja ukupno 1.030 stanova.
Početkom 2018. godine stupio je na snagu novi Zakon o planiranju prostora i izgradnji objekata, kojim se ukidaju građevinske dozvole, osim za složene građevinske objekte, a stambeni objekti se grade uz prijavu radova i izjavu revidenta.
To nije, dodaje list, uticalo na statističke podatke o broju stanova koji su u planu za izgradnju, jer se podaci koji su ranije novođeni u dokumentima za građevinsku dozvolu sada nalaze u prijavama gradnje.
Donošenjem novog Zakona, nadležnost građevinskih dozvola, odnosno prijave radova, u potpunosti je prešla u nadležnost Ministarstva održivog razvoja i turizma.
U trećem kvartalu 2019. godine, (jul, avgust, septembar) u Crnoj Gori su izdate 44 građevinske dozvole i prijave radova, za izgradnju ukupno 233 stana.
U istom periodu 2017. godine izdate su 262 građevinske dozvole za ukupno 1.508 stanova, što je smanjenje, kako piše list, od 85 odsto.
Prema pisanju "Vijesti" iz Ministarstva održivog razvoja i turizma im nisu odgovorili na pitanja šta je razlog za ovaj, kako navode, pad broja izdatih dozvola i prijava radova u stanogradnji i kako to komentarišu.