U danas objavljenoj studiji Ujedinjenih nacija kaže se će da privrede zemalja u razvoju pretrpeti veoma težak udarac usled visokog odliva kapitala (nazad na Zapad), gubitka prihoda od izvoza zbog pada cena određene robe, kao i pada vrednosti nacionalnih valuta…
Celokupan uticaj pandemije biće gori nego u slučaju globalne ekonomske krize iz 2008. godine, javlja Rojters.
Neophodne mere uključuju finansijsku injekciju za likvidnost od jedne hiljade milijarde dolara, koliko će iznositi i paket pomoći namenjen vraćanju dugova, a još 500 miliona dolara biće potrebno za hitne zdravstvene usluge i sa njima povezane programe, pored mera kontrole kapitala, stoji u izveštaju Konferencije UN o trgovini i razvoju (UNCTAD).
Uz zemlje kao što su Pakistan i Argentina, najteže će biti pogođene zemlje Podsaharske Afrike, kaže Ričard Kozul-Rajt, direktor UNKTAD za strategije globalizacije i razvoja, koji je nadzirao rad na izveštaju.
"Biće zaista loše", navodi Kozul-Rajt, dodajući da se radi o "zastrašujućoj kombinaciji" faktora u koje se ubrajaju rastući dugovi, potencijalna spirala deflacije i velika zdravstvena kriza.
On je rekao da će korona virus ove i sledeće godine izazvati finansijski deficit u iznosu dve do tri hiljade milijarde dolara, kao i da je to verovatno samo umerena procena.