Ekonomija

Piketi : Da li želimo DRŽAVU ZATVOR ili...?

Izvor mondo.rs

Svet mora da ozbiljno sagleda razmere aktuelne krize i učini sve kako bi se izbegao opšti pomor, jer ovakav globalni sistem ne nudi odgovor na pandemije, upozorava Toma Piketi, jedan od najangažovanijih svetskih ekonomista.

Piketi, autor knjige Kapital u XXI veku koja je u protekloj decenije uzdrmala svet, napisao je tekst povodom globalne ekonomske krize izazvane pandemijom covid-19.

Njegova predviđanja za okončanje epidemije u siromašnim državama nisu optimistična, a u tom kontekstu navodi primer Indije.

"Sprovođenje izolacije u krhkim ekonomskim sistemima moglo bi se ispostaviti kao potpuno neadekvatno. Budući da ne postoji socijalna pomoć, najsiromašniji će vrlo brzo morati da prekinu izolaciju u potrazi za poslom, što će izazvati novi talas širenja zaraze. U Indiji se izolacija prevashodno svodila na to da se iz grada proteraju migranti i seosko stanovništvo, što je dovelo do nasilja i masovnih seoba, uz opasnost od intenzivnijeg širenja virusa. Da bi se izbegao pomor, potrebna nam je socijalna država, a ne država-zatvor", piše Piketi.

Piketi najveću zamerku upućuje bogatim državama.

"Aktuelni režim slobodnog kretanja kapitala, uspostavljen u periodu 1980-1990. pod uticajem bogatih zemalja (naročito Evrope), defakto podstiče izbegavanje plaćanja poreza milijardera i multinacionalnih kompanija iz čitavog sveta. On sprečava krhke poreske uprave siromašnih zemalja da uspostave pravično i legitimno oporezivanje, što, ukratko rečeno, ozbiljno ugrožava temelje države", navodi Piketi.

Njegova promišljanja, inače, uvek su u službi socijalne zaštite najugroženijih slojeva stanovništva na globalnom nivou.

"Ova kriza može biti povod za razmišljanje o minimalnom dotiranju zdravstvenog i obrazovnog sistema za sve stanovnike sveta, koje bi se finansiralo na osnovu univerzalnog prava svih zemalja i koje bi se zasnivalo na delu poreskih prihoda što se ubiraju od najprosperitetnijih ekonomskih aktera: velikih kompanija, domaćinstava s visokim dohotkom i nasledstva", predlaže Piketi.

Tekst će objaviti izdavači na više od 40 jezika, a u Srbiji je to Akademska knjiga iz Novog Sada.