Centralna evidencija objedinjenih procedura za izdavanje građevinskih i drugih dozvola u građevinarstvu je u prva tri meseca ove godine primila 25.410 zahteva, objavio je APR.
To je za 16,8 odsto više nego u istom periodu prošle godine, kada je primljeno 21.760 zahteva, saopštila je danas Agencija za privredne registre (APR).
Kada se pogledaju podaci za dva zbog korona virusa "problematična meseca", vidi se da je u martu predat jednak broj zahteva kao i u februaru, a u aprilu (kada je u privredi sve stalo). "samo" za trećinu manje, što daje osnova za optimizam.
Od ukupnog broja podnetih zahteva za izdavanje lokacijskih uslova, građevinskih i upotrebnih dozvola, kao i drugih vrsta zahteva za izgradnju, 15.033 zahteva je usvojeno, što je za 25,7 odsto više pozitivno rešenih zahteva nego u istom periodu prošle godine, kada je pozitivno rešeno 11.963 zahteva.
Prema prognozama analitičara tržišta nekretnina, u ovoj godini se ne očekuje preveliki pad investicija usled odustajanja investitora. Rast svakako ne bi bio kao tokom 2019. godine, kada je građevinski sektor vukao privredu zbog infrastukturnih radova na putnim koridorimai gradnji gasovoda Balkanski tok (severni produžetak Turskog toka), ali bi bio sasvim solidan. Kakvo ćebiti stanje posle korona virusa, videćemo.
"A ZAŠTO KASNITE?"
U okviru nadležnosti koje ima, Agencija za privredne registre je u prva tri meseca ove godine kontrolisala poštovanja propisanih rokova u 11.285 predmeta, a u 707 predmeta je od odgovornih lica u nadležnim organima traženo izjašnjenje o razlozima kašnjenja u postupanju po zahtevima za izdavanje lokacijskih uslova, građevinskih i upotrebnih dozvola i priključenju na komunalnu i drugu infrastrukturu.
Cilj kontrole je praćenje rada nadležnih organa i postizanja što veće efikasnosti.
Od uspostavljanja Centralne evidencije objedinjenih procedura za izdavanje građevinskih i drugih dozvola u građevinarstvu ;2016. godine i prelaska na potpuno elektronski način rada, uočljiv je trend porasta broja zahteva, istakla je Agencija.
Tako je 2017. godine za 45,5 odsto povećan priliv zahteva u odnosu na 2016, a 2018. je primljeno 8,6 odsto više zahteva nego 2017, dok je u 2019. godini zabeleženo povećanje od 15 odsto u odnosu na 2018. godinu.
Kako je navela Agencija, podaci iz nedavno objavljenog Godišnjeg biltena finansijskih izveštaja pokazuju da je poslovanje građevinskog sektora u 2019. godini bilo izuzetno uspešno. Tako je pozitivan rezultat od 37,42 milijardi dinara povećan za 49,2 odsto u odnosu na 2018. godinu, dok je broj zaposlenih povećan sa 5.291 na od 77.770.