ZARAĐUJU I PO 3.000 EVRA, A BAVE SE ADMINISTRACIJOM! Ovaj posao će procvetati posle korone, šansu imaju i oni van struke

Korona kriza poljuljala je mnoge delatnosti - neke su stale, neke usporile, ali se neke već pripremaju za post-pandemijski svet.

YouTube/Cummins Allison

Jedna od tih je i oblast u kojoj se u Srbiji zarađuje i više od 3.000 evra mesečno. Dosta stresan, ali i human posao, koji benefite ne donosi samo radnicima već i svim ostalim građanima.

U Srbiji posluje oko 50 kompanija čija je osnovna delatnost administracija kliničkih istraživanja. Bave se dokumentacijom, analizama, rizicima i efektima lekova i ostalih medicinskih proizvoda. Ovaj posao, koji radnici često, zbog obima rada, "nose kući" svodi se na mnogo tabela, komunikacije sa klinikama u inostranstvu i sređivanje dokumentacije, dok je znanje engleskog jezika neophodno.

Ono što navodi mnoge mlade da se opredele za ovaj vid zanimanja jeste visoka zarada, ali i generalno dobri uslovi rada. Početna plata veoma je visoka za uslove u našoj zemlji, te iznosi oko 800 evra mesečno, a i mogućnost napredovanja je vrlo realna, što znači i zaradu i do nekoliko hiljada, pa i više od 3.000 evra. Istovremeno ono što ide uz sve to je spremnost na veliku odgovornost i požrtvovanost.

O čemu se zapravo radi? Kako je neophodno da se svaki korak u bilo kom radnom procesu isplanira i organizuje, isto je neophodno i za kliničke studije, odnosno istraživanja lekova. Tu na scenu stupaju Ugovorne istraživačke organizacije, poznatije kao CRO (Contract Research Organization).

Kompanije iz ove oblasti sprovode organizaciju kliničkog ispitivanja, pa su one zapravo veza između lekara, istraživača, sponzora i regulatornih tela. Najbliže rečeno, bave se ni malo lakim administrativnim poslom.

U Srbiji posluje oko 50 takvih kompanija, a zaposleni su uglavnom lekari i farmaceuti, ali često i osobe koje nisu iz oblasti medicine. Ipak, za one koji nemaju medicinsko obrazovanje, malo je teže "ući" u celu priču te su neophodne obuke i sticanje sertifikata.

"Nema pravila koliko te kompanije zapošljavaju ljudi u našoj zemlji jer su neke od njih mikro firme koje imaju od jednog do tri zaposlena, dok ovde posluje i mnogo velikih kompanija koje imaju i više od 100 radnika", izjavila je Aleksandra Pešić iz Udruženja za unapređivanje kliničkih ispitivanja Srbije "Klinis".

Kako je ona objasnila, najčešće se posao u CRO organizaciji povezuje sa poslom kliničkog monitora odnosno Clinical Research Associate, što se nekada prevodi kao saradnik u kliničkim ispitivanjima.

"Oblast kliničkih ispitivanja zapravo podrazumeva spektar različitih poslova u razvoju lekova i medicinskih sredstava. To su poslovi medicinskog nadzora, praćenja bezbednosti proizvoda, regulatorni poslovi, poslovi kontrole svih aspekata kliničkih ispitivanja do poslova uspostavljanja logistike i drugo", navela je Pešić.

Nisu, ipak, samo visoka primanja ono što privlači ljude da rade u ovim kompanijama. Osećaj koji pruža svest da se radi na nečem što pomaže zdravlju stanovništva, ali i dobro organizovan proces rada, plaćeno privatno i zdravstveno osiguranje, takođe su stavke koje zaposleni ističu kao veoma dobre.

Oblast koja se sprema za vreme posle pandemije

Nije ova oblast ostala netaknuta posledicama korone, ali najnoviji izveštaj "Research Dive" predviđa da će tržište CRO vredeti 315,7 milijardi dolara do 2026. godine.

Izveštaj, naime, navodi da se očekuje da će ovo tržište doživeti značajan rast nakon kraja pandemije. Štaviše, brojna državna tela smišljaju inovativne planove za podsticanje rasta ovih organizacija kako bi se ispunila rastuća potražnja, nakon završetka pandemije.

Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.

(Mondo/Blic)