novo poskupljenje

ŠOK NA BENZINSKIM PUMPAMA U NEMAČKOJ: Gorivo značajno poskupelo, a šta će biti sa cenom benzina u Srbiji?

Autor Marija Ivetić

Vozači bi već od ovog meseca mogli da očekuju nove cenovnike na benzinskim pumpama i u Srbiji.

Predah na benzinskoj pumpi, negde usred Litvanije. Kiša, sivilo...
Izvor: (MONDO - Ivan Bogunović)

U Nemačkoj je od nove godine benzin na pumpama poskupeo za oko 20 centri po litru, a koncept vlade o zaštiti životne sredine može doneti i nova povećanja cena goriva.

U Minhenu, na primer, litar Supera E10 juče je koštao 1,19 evra, a od jutros 1,39 evra po litru. Slično je i sa dizelom kome je jučerašnja cena bila 1,09 a danas 1,26.

Za poskupljenje su odgovrne mere vlade, koje predviđaju vraćanje poreza na dodatnu vrednost za gorivo na stari nivo od 19 odsto, a skoku doprinosi i novi takozvani CO2 pravilnik o ceni goriva. Zajedno te dve mere povećavaju cenu od 10 do 11 centi po litri, tvrde Udruženje naftne industrije i automoto klub ADAC.

U kojoj meri će povećanje cene naftnih proizvoda pumpe preneti na mušterije zavisi od tržišne utakmice.
U regionima sa manjim brojem pumpi ili na autoputevima na klijente se prebacuje najviši iznos i tako je došlo do poskupljenja od do 20 odsto.

"Cena benzina povećava se za sedam centi po litri i za dizel za osam centi. Uz to dodaje se porez na dodatnu vrednost, tako da vozači moraju računati sa povećanjem od oko 10 centi po litri", izračunao je predsednik autokluba "Mobilni u Nemačkoj" Mihael Haberland.

Pokupljenje i u Srbiji

Vozači bi već od ovog meseca mogli da očekuju nove cenovnike na benzinskim pumpama, pošto je vrednost nafte na svetskim berzama porasla čak za 33 odsto u poslednjih mesec i po dana.

Sirova nafta "brent" je, prvi put od marta, na svetskim berzama dostigla vrednost od 50 dolara po barelu.

Poznavaoci prilika očekuju da će se to odraziti i na cenu goriva u našoj zemlji, koje bi već u januaru moglo da poskupi od dva do četiri dinara po litru. Ipak, nešto je realnija procena da bi se globalna dešavanja mogla preliti na srpsko tržište tek za dva ili tri meseca, jer otrilike toliko unapred srpski naftaši kupuju sirovinu na svetskoj berzi.

Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.

(Mondo/Agencije)