TREBA VAM 100.000 DINARA? Ovo je računica: Keš kredit se može otplaćivati i godinu dana, a rata ne bi prelazila 6.000

Prema najnovijim podacima koje je objavila centralna banka, u Srbiji su još uvek najzastupljeniji gotovinski krediti, sa učešćem od 44 odsto. U proseku su godišnje rasli za 65 milijardi dinara, a slede ih stambeni krediti.

MONDO/Stefan Stojanović/Goran Sivački

Na uzimanje keš kredita danas se odlučuju mnogi, i to iz više razloga - za kupovinu polovnog automobila, za renoviranje stana, za zimovanje, kupovinu placa ili vikendice...

"Letos mi je jedan gospodin iz okoline Grocke došao i kaže: Moram se pohvaliti, uzimam 7.000 evra i pravim bazen u dvorištu", rekla je za "Blic" jedna bankarka.

Niske kamate glavni su rezlog povećane tražnje za keš kreditima. Prosečna je oko 10 odsto i nepromenjena je u odnosu na početak godine, ali je znatno niža u odnosu na period od pre desetak godina, kada je bila i preko 20 odsto u nekim bankama.

Ovih dana, banke nude čak i 100.000 dinara na godinu dana, koje pri ukupnoj isplati koštaju oko 105.000, ako kredit podignete putem interneta. Kamata je minimalna ukoliko zajam ne tražite na šalteru, što je ogromna prednost.

Primer govori da bi za pozajmicu od 100.000 dinara, koju će klijent vratiti nakon 12 meseci, i to kamatnoj stopi od 10 posto, rata bi bila 8.791 dinar, a iznos koji bi vratio je 105.499,08 dinara.

Važno je pritom znati i da je za one klijente koji se prijavljuju putem interneta, kredit u većini banaka jeftiniji, i to od hiljadu pa do nekoliko hiljada dinara.

Ukoliko biste uzeli kredit od 100.000 dinara, sa kamatom od 10 odsto, i rokom otplate od 12 meseci, mesečna rata bi iznosila 8,791 dinar
a iznos koji treba da se vrati ukupno 105.499 dinara.

Ono što je važno kod keš kredita, jeste da ne sabotirate sami sebe, stoga je uputno, kako navode bankari, pridržavati se nekoliko stvari.

"Za neplanirane troškove, putovanja, renoviranje stana i slične troškove građani Srbije najviše koriste gotovinske kredite. Ova vrsta pozajmice može da bude od velike pomoći ako se promišljeno odabere ponuda i novcem pažljivo raspolaže. Na prvom mestu, važno je preispitati mogućnosti pre zaduživanja, izračunati približnu visinu rate i da li nakon odbitka ostaje dovoljno novca za ostale životne troškove. Savet je da se ne zalećete ni u pogledu iznosa, ni u pogledu perioda otplate. Treba uzeti onoliko novca koliko je potrebno i izračunati optimalan rok otplate", savetuju na portalu "Kamatica".

(MONDO)