• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

KAKO OVO ZAUSTAVITI: Albanci kamenuju monahe

Izvor MONDO/Srna

Manastiri Srpske pravoslavne crkve na Kosovu i Metohiji, koji pripadaju Raško-prizrenskoj eparhiji, a u kojima boravi oko stotinu monaha i monahinja, nemaju odgovarajuću zaštitu, a gotovo svima je uzurpirana imovina.

 Kosovo i Metohija monasi kamenovanje manastiri SPC  Izvor: Mondo/ Stefan Stojanović
Izvor: Mondo/ Stefan Stojanović

Najdrastičniji primjer kršenja vlasništva imovine SPC-a na Kosovu i Metohiji, osim uzurpacije imanja Visokih Dečana, jeste i zauzimanje jedne od zgrada konaka Crkve Svetog Nikole u Prištini, koju sada koristi Agencija za borbu pritiv korupcije samoproglašenog Kosova.

Iako svaka svetinja posjeduje dokumenta i dokaze o svom nastanku i izgradnji, Albanci ih i dalje svojataju i pokušavaju da ih prikažu kao svoje kulturno blago.

SVI PROTIV Vučićevog predloga o dijalogu o Kosovu

Izuzev Visokih Dečana, Pećke Patrijaršije i manastira na severu Kosmeta, svi srpski pravoslavni manastiri pretrpeli su napade tokom 1999. godine i u martovskom pogromu 2004. godine, a prema podacima SPC, od 1999. godine uništeno je ili oštećeno oko 130 pravoslavnih hramova.

Manastir Svetih vrača Kozme i Damjana u Zočištu u opštini Orahovac, prema rečima monaha, često je na meti napada Albanaca koji monaštvo ovog manastira kamenuju kada izvode radove, čak i unutar manastirskog kruga.

"Iako je suštinski problem svetinja na Kosmetu, kao i srpskog naroda, bezbednost, taj osećaj i delimične sigurnosti razlikuje se u zavisnosti od sredine. Nije isto boraviti u Gračanici u srpskom okruženju ili u Manastiru Devič, koji je u totalnoj izolaciji, gde za monaštvo nikada nije bilo bezbedno", rečeno je u Eparhiji raško-prizrenskoj.

Oni su napomenuli da je trenutno bezbjednosna situacija prilično stabilna, ali da uvijek može da iznenada eskalira, kao što se dogodilo tokom martovskog pogroma 2004. godine.

ALBANSKO IŽIVLJAVANJE: Isključili vodu manastiru

Komentari 78

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Goge

Sa šuprarima nema dogovora. Samo treba da to rešmo vojno.

kosovac

Kako zaustaviti da se zapad ne mesa videli bi arnauti kako

Valjevac paja

Povratkom nase Vojske i policije, ako sftumfovi nisu sposobni da od svojih divljih pripadnika plemena zastite nas narod i manastire dok ne ode kfor i mi se vratimo mi smo spremni koliko sada da to uradimo.

special image