• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Skupština: Nema odmora dok traje obnova

Skupština Srbije razmotrila je 35 od 74 amandmana na Predlog zakona o ministarstvima, a rad će nastaviti u petak. Poslanik Miroslav Markićević izjavio je da će NS možda osnovati sopstveni poslanički klub, na čijem bi čelu mogao da se nađe Velimir Ilić. Odluka će zavisiti pre svega od toga da li će Vojislav Koštunica biti poslanik.

Skupština Srbije razmotrila je 35 od 74 amandmana na Predlog zakona o ministarstvima, a rad će nastaviti u petak.

Šef poslaničke grupe Srpske radikalne stranke Tomislav Nikolić rekao je da je predviđeno ministarstvo za Nacionalni investicioni plan organizovana pljačka države i optužio Demokratsku stranku za direktnu vezu sa mitom i korupcijom.

Nikolić je rekao da je predložen veliki broj ministarstava da bi se podmirile potrebe budućih koalicionih partnera u vladi.

U popodnevnoj raspravi, poslanik Liberalno demokratske partije (LDP) Zoran Ostojić rekao je da je ta stranka amandmanom zatražila ukidanje ministarstva za dijasporu i NIP jer se LDP, kako je naveo, zalaže za smanjenje javne potošnje.

"Zakon o ministarstvima koji predlaže buduća skupštinska većina je sve samo ne odraz jeftine i efikasne države. Odraz je skupe i neefikasne države. Nju plaćaju građani Srbije, kako oni koji su glasali za buduću skupštinsku većinu, tako i oni građani koji su glasali za druge stranke koje njoj neće pripadati", rekao je on.

Ostojić je naveo da se apetiti malih koalicionih partnera u novoj vladi mogu zadovoljiti i na drugi način, a ne predlaganjem prevelikog broja ministarstava.

U skupštini i dalje traje rasprava o amandmanima na Predlog zakona o ministarstvima, koji predviđa postojanje 24 ministarstava.

Poslanici Srpske radikalne stranke (SRS) koji su podneli najveći broj amandmana na Predlog zakona o ministarstvima, zatražili su da turizam ponovo bude vraćen u resor trgovine i usluga, umesto da bude deo Ministarstva za ekonomiju.

Poslanica SRS Nataša Jovanović je zamerila da se sredstva za turizam sada troše nenamenski, kao i da u toj oblasti nema dovoljno potrebnih projekata.

Prema njenim rečima, spomenici kulture i banje u Srbiji mogu mnogo bolje da se iskoriste, a kao pozitivan primer navela je Drvengrad koji je na Mokroj Gori izgradio režiser Emir Kusturica.

Poslanici SRS su amandmanom predložili spajanje ministarstava prosvete, nauke i tehnologije, kao racionalnije rešenje od predviđenog.

Oni su tražili i brisanje Ministarstva za NIP, kao i da se nazivu Ministarstva kulture doda i informisanje, kao i da Ministarstvo dijaspore promeni naziv u Ministarstvo za veze sa Srbima van Srbije.

Takođe, radikali su predložili da se Ministarstvu za infrastrukturu doda naziv i za saobraćaj.

Šef poslničke grupe SRS Tomislav Nikolić kritikovao je nameru predlagača da se Ministarstvo za životnu sredinu bavi i urbanizmom i građevinom, navodeći da bi životnu sredinu moglo dodati svakom ministarstvu.

Izdvajanje prostornog planiranja iz Ministarstva životne sredine predložio je i poslanik LDP Slobodan Maraš, navodeći da je pitanje životne sredine samo po sebi dovoljno.

LDP je predložio da nova vlada nema ministarstva za Kosovo i Metohiju, za dijasporu i za NIP.

Poslanici SRS su predložili i da nova vlada ima posebnan resor za integraciju sa istočnoevropskim, slovenskim i pravoslavnim narodima.

Poslanik SPS-PUPS-JS Željko Vasiljević je predložio da se Ministarstvu za rad i socijalnu politiku doda i naziv veteranska politika, jer, kako je naveo, veterani nisu socijalna kategorija, već su zaslužni građani, pa njihov status treba da bude adekvatno regulisan.

Poslanici opozicije su ocenili da predviđena raspodela resora i njihovih nadležnosti neće moći da osigura razvoj privrede, kao ni efikasan rad buduće vlade.

Zamenik šefa poslaničkog kluba Demokratska stranka Srbije-Nova Srbija (DSS-NS) Miroslav Markićević izjavio je da će NS možda osnovati sopstveni poslanički klub, na čijem bi čelu mogao da se nađe lider stranke Velimir Ilić.

Markićević je novinarima u Skupštini Srbije rekao da će odluka o osnivanju poslaničkog kluba NS zavisiti pre svega od toga da li će lider DSS Vojislav Koštunica biti poslanik.

"Ako Koštunica bude poslanik, on će najverovatnije biti šef zajedničkog poslaničkog kluba", rekao je Markićević.

Velimir Ilić u ovom trenutku nije jedan od poslanika NS, ali će, prema Markićevićevim rečima, uskoro biti odlučeno da li će on to postati tako što će stranka zameniti jednog od sadašnjih poslanika.

"Ukoliko budu formirana dva posebna poslanička kluba to neće značiti raskid koalicije", rekao je Markićević, i objasnio da je odvajanje poslaničkih klubova postupak kojim bi obe stranke dobile više prostora za obrazlaganje svojih stavova pred parlamentom.

Skupština je u ponedeljak završila načelnu raspravu o izmenama i dopunama zakona o vladi, u utorak o Predlogu zakona o ministarstvima.

Taj propis predviđa da budući kabinet premijera Mirka Cvetkovića ima 24 ministarstva.

Prema predlogu, koji su parlamentu na hitno usvajanje uputila 122 poslanika vladajuće većine, predviđeno je formiranje novog Ministarstva za ljudska i manjinska prava i Ministarstva za Nacionalni investicioni plan, kao i zadržavanje Ministarstva za Kosovo i Metohiju.

Predsednik Skupštine Slavica Đukić Dejanović odrediće dan za glasanje po završetku rasprave o amandmanima na oba zakonska predloga, a pošto ih poslanici usvoje, biće stvoreni uslovi za formiranje nove vlade.

U Skupštini Srbije danas su konstituisana još tri skupštinska odbora - za rad, boračka i socijalna pitanja, trgovinu i turizam i za privatizaciju.

Odbor za rad i socijalna pitanja predvodiće, kao i do sada, Meho Omerović (ZES), a njegov zamenik biće Zlata Đerić iz SRS.

Za predsednika Odbora za trgovinu i turizam izabran je Milan Đokić (G17 plus), a za zamenika Arsen Đurić (D S S-NS).

Predsednik Odbora za privatizaciju je Milan Nikolić iz SPS-a, a njegov zamenik Zoran Antić iz SRS.

Do sada je formirano 10, od ukupno 30, skupštinskih odbora.

Ustavni sud Srbije odlučio je danas da odredba Poslovnika republičkog parlamenta koja se tiče procedure opoziva predsednika države nije u saglasnosti sa Ustavom.

Predlog za ocenu ustavnosti tog člana Poslovnika Skupštine Srbije podnela je Srpska radikalna stranka zbog odredbe koja navodi da skupštinska većina mora da odobri stavljanje u dnevni red postupka za opoziv predsednika Srbije.

Ustavni sud je zaključio da se ta odredba odnosi na Ustav iz 1990. godine, a da po važećem Ustavu i Zakonu o predsedniku Republike više ne postoji institucija opoziva već razrešenja.

"S obzirom na to da u pozitivnom ustavnopravnom poretku Srbije ne postoji institut opoziva predsednika već razrešenja, koji je uređen zakonom, nema mesta utvrđivanja tog pitanja poslovnikom", navodi se u referatu sudije Dragiše Slijepčevića.

Dodaje se da bi primena odredaba člana 188 poslovnika bila u suprotnosti sa Ustavom.

Ustavni sud je, takođe, odbacio inicijativu za utvrđivanje ustavnosti odredbe Zakona o državljanstvu Srbije koja nalaže da otpust iz srpskog državljanstva može biti obavljen samo ako je osoba ispunila sve uslove iz zakona, uključujući i vojnu obavezu.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image