"Opsednut sam Kosovom. Bez rešavanja tog problema, sve što sam postigao do sada neće biti održivo. Prva kriza će nas ubiti", kaže Vučić za FT u tekstu koji je objavljen na sajtu ovog uglednog britanskog poslovnog lista.
Kako se navodi Vučić na putu ka EU najpre mora da razreši kosovski problem, da zvaničnici EU žele da Vučić predstavi svoj predlog za rešenje ovog problema narednih meseci kako bi počeli razgovori sa kosovskim liderima.
List navodi i da većina Srba Kosovo i dalje smatra kolevkom srpstva Kosovo, te da EU sa 28 članica ne nameće svoje rešenje, zato što Španija i četiri druge zemlje odbijaju da priznaju nezavisnost Kosova, uglavnom iz straha od secesionističkih presedana.
"Fajnenšl tajms" podseća i da su srpski ministri spoljnih poslova i odbrane otvoreno podržali ideju podele, ali ocenjuje da to kod zapadnih sila neće proći, zbog straha da bi se time otvorila Pandorina kutija graničnih sporova u regionu, te da su male šanse da se zapadne sile predomisle kad je reč o nezavisnosti Kosova," kao što to neki Srbi zamišljaju".
Kao najverovatnije rešenje, kako se navodi, moglo bi da bude ono koje bi podrazumevalo autonomiju i dogovor o podeli vlasti nalik na Severnu Irsku, a u ovom slučaju to bi se odnosilo na oblasti u kojima Srbi čine većinu, a u zamenu za priznavanje kosovske državnosti.
"Ali čak bi i to mnogi Srbi smatrali prevelikim ustupkom, a takvo rešenje bi se suočilo i sa preprekom u slučaju referenduma, pri čemu bi Vučić mogao da očekuje žestok otpor sa više strana uključujući i SPC", piše britanski list.
List navodi reči Patrijarh Irineja da Srbija hoće članstvo u EU, ali ne "po cenu Kosova".
"Nećemo ustupiti Kosovo ni po koju cenu", rekao je Irinej.
"Mi smo Evropljani, jesmo za pridruživanje EU, ali ne ako je Kosovo cena za to" rekao je patrijarh za FT.
List navodi i mišljenje jedan neimenovani ekspert za Kosovo koji smatra da bi Vučić ipak mogao da odnese prevagu na referendumu, s obzirom na politički uticaj koji ima i kontrolu nad medijima.
FT piše da se Vučić danas zalaže za članstvo u EU kao "katalizator" za promene i bekstvo od "košmarnih godina" vlasti Slobodana Miloševića koje su obeležili ratovi, hiperinflacija, bombardovanje, ekstremni nacionalizam...i navodi njegove reči da bi "još jedan rat uništio bi zemlju i budućnost srpskog naroda zauvek".
Kada je reč o odnosu prema Rusiji ,Vučić za ovaj list odbacuje navode da bi mogao da postane "Putinova peta kolona u Evropi".
On kaže da je ruskom predsedniku uvek jasno stavljao do znanja da "Srbija ostaje na svom putu ka EU".
Perspektiva članstva Srbije u EU, mada daleka, ostaje ključni faktor, ističe list ukazujući da za Vučića ona pruža "civilizujući" uticaj, ne samo za Srbiju već i za region Zapadnog Balkana sa tržištem od 18 miliona ljudi - samo ako se uklone političke i ekonomske barijere.
Za Brisel članstvo u EU nudi mogućnost podizanja demokratskih standarda, kao što su sloboda medija, pluralizam i vladavina prava, što je, kako neki tvrde, preskočeno u Bugarskoj i Rumuniji kada su primane.
Tužna partija Partizana: Navijači promrzli i nisu videli ama baš ništa!
Kraj serije "Sablja": Večeras gledamo finale trilera o ubistvu premijera Zorana Đinđića, evo šta nas očekuje
Srbija i Aleksa pregazili Dansku u Beogradu: Sad smo na Evropskom prvenstvu!
Temperatura pada na -15 stepeni! Čubrilo otkrio detaljnu prognozu za zimu, evo kada će u Srbiji biti najhladnije
Kakav debakl Hrvatske u košarci, i to od Bosne! Odlazak na Eurobasket će biti nemoguća misija