Međutim, do danas nije bilo poznato da je papi Franji 2016. godine, nakon što je prihvatio poziv da dođe u Srbiju, otkazana poseta zbog protivljenja Srpske pravoslavne crkve.

Tu informaciju danas je prvi put javno izneo ministar spoljnih poslova Ivica Dačić, a Tanjug je imao uvid u dokument koji dokazuje da je papa Franja u januaru 2016. godine prihvatio poziv tadašnjeg predsednika Srbije Tomislava Nikolića, koji je 2015. boravio u zvaničnoj poseti Vatikanu.

Naime, u pismu otpravnika poslova Vatikana upućenog Nikoliću 18. januara 2016. godine navodi se da je papa Franja pihvatio poziv tadašnjeg predsednika Srbije.

"Papa ima stalnu želju da poseti Srbiju"

''Imajući u vidu vaš poziv da papa poseti Srbiju, papa je prihvatio i želi da realizuje svoje apostolsko hodočašće'', stoji u dopisu u kojem se kao termin posete predlaže 21. i 22. maj 2016. godine.

''Zaista bih cenio da mi što je pre moguće potvrdite saglasnost za predložene datume", piše otpravnik poslova uz molbu Nikoliću da tu informaciju drži u strogoj tajnosti.

Kardinal Vučiću preneo pozdrav Pape FOTO

Dan kasnije, 19. januara 2016. godine, u kabinet predsednika Nikolića stigla je još jedna nota vatikanskog otpravnika poslova u kojoj je napomenuto da bi prethodnica, koja treba da pripremi posetu pape Franje, stigla u Beograd već 24. januara.

Međutim, kako je ministar Dačić danas javno otkrio, nakon konsultacija Nikolića sa SPC, otkazana je poseta papi Franji.

Hrišćanski: Papa ugostio 4.000 beskućnika (FOTO)

Pristalice dolaska pape u Srbiju ističu da Vatikan nije priznao nezavisnost Kosova i da, iako nije član UN, može da ima važnu ulogu u rešavanju problema Kosova, kao i da je papa Franja do sada pokazao veliko razumevanje i blagonaklon stav prema vlastima u Beogradu kada je reč o kosovskom pitanju.

S druge strane, kao razlog protivljenja dolasku prvog čoveka Vatikana, SPC se poziva na događaje iz prošlosti, stradanje Srba u Hrvatskoj tokom Drugog svetskog rata i proglašavanje ustaškog vikara Alojzija Stepinca svecem, iako je na inicijativu pape Franje formirana mešovita komisija SPC i Katoličke crkve koja je trebalo da rasvetli ulogu i delo Stepinca u Zagrebu tokom Drugog svetskog rata.