Samo jedan odsto misli da to mogu učiniti Savez za Srbiju i Građanski blok 381, pokazalo je istraživanje Demostata čiji rezultat je predstavljen danas.
Ta anketa telefonom je sprovedena od 8. do 17. oktobra, a ;obuhvaćeno je 1.200 građana.
Neka nova partija s novim liderom mogla bi da promeni političku sliku u Srbiji i utiče na vlast SNS - reklo je 16 odsto ispitanika.
Sociolog i rukovodilac tima za istraživanje Srećko Mihailović kazao je da te rezultate ne bi trebalo tumačiti kao rejting, već je kao "izborni optimizam i pesimizam".
"Očigledno je da su pristalice opozicije u Srbiji defektitički orijentisane i da ne veruju u mogućnost da neko Naprednjake i Vučića smeni s vlasti", objasnio je Mihailović.
Dodao je da su na slične podatke nailazili u istraživanjima 1990-ih godina, kada javno mnjenje nije verovalo u mogućnost smenjivanja vlasti predsednika Slobodana Miloševića.
S programom Saveza za Srbiju nije upoznato 57 odsto ispitanika, a 16 odsto je reklo da je prilično ili osrednje upoznato.
"Možda 16 odsto nije loš rezultat s ; obzirom na medijsku isključenost Saveza i njegovu medijsku i političku stigmatizaciju", rekli su autori istraživanja.
Programski direktor Demostata Zoran Panović je ocenio da Srbija, posle tri decenije od uvođenja višepartiskog sistema, može doći u "bizarno stanje" da nema interesovanja za takav politički sistem, a rekao je da se jednopartijski uvek uvodio nasilnim putem.
"Od opozicije se stalno očekuje da ponudi alternativni model stabilnosti. Nekim građanima očigledno treba objašnjavati kao deci to što će nam vratiti državu narodu, osloboditi medije i vratiti poverenje u pravni sistem, to ne znači da će vam neko oterati Lidl i zabraniti da gledate rijalitije", rekao je Panović.
Na pitanje "Da li će nam biti bolje?", 65 odsto je kazalo da se nada da će biti uskoro, a 22 odsto da "može samo da bude gore", što autori istraživanja tumače kao "dominaciju nade u boljitak".
"To je dobra osnova za opstanak postojeće vlasti koja je uspela da građanima ulije nadu u boljitak", rekao je Mihailović.
Radi potrage za bolje plaćenim poslom, ljudi odlaze iz Srbije - misli 76 odsto ispitanika, a 13 odsto da je razlog odlaska što im se "ovde smučilo".
Najpotrebnije da bi se čovek zaposlio u Srbiji je članstvo u partiji na vlasti - reklo je 48 odsto ispitanika, što autori istraživanja povezuju s tim da oni koji nemaju nade, češće odgovaraju da za zaposlenje nisu dovoljne dobre ocene, vrednoća i sposobnost.
Partizan razbio Zvezdu i odigrao najbolji meč sezone! Obradovićev tim dominirao, Grobari slavili pred Delijama
Srbija pregazila Dansku i ide na Eurobasket: Blistali Aleksa i Balša, a moglo je i ubedljivije!
"Trebalo je da ubacim 30 poena, neće niko da nas sažaljeva": Petrušev o porazu od Partizana za otrežnjenje!
Mondo ukrštenica za 22. novembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
Nemačka se priprema za rat sa Rusijom! Napravljen tajni plan, evo kako će postupiti u slučaju eksalacije sukoba