• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

"Srbija agresor, Vučić hvalio Miloševića"

Izvor mondo.rs Izvor Beta

Kosovska ambasadorka u SAD Vljora Čitaku izjavila je danas na sednici Saveta bezbednosti u Njujorku da je Rezolucija 1244 prevaziđena i da više nema potrebe za postojanjem Unmika i sednicama SB posvećenim Kosovu.

 Kosovo - SB UN - Vljora Čitaku Izvor: UN/screenshot/Mondo
Izvor: UN/screenshot/Mondo



Na sednici na kojoj je razmatran izveštaj generalnog sekretara UN Antonija Gutereša o radu Misije UN na Kosovu (Unmik), Čitaku je rekla da sednice Saveta bezbednosti o Kosovu "ne pomažu miru i dijalogu", već da se pretvaraju u "pozorište" i "zloupotrebljavaju za unutrašnje potrebe".

"Kosovo se promenilo od 1999. godine. Unmik više nije misija za očuvanje mira, a svakako nije ni administrativna misija. Pozivam vas da ponovo pročitate Rezoluciju 1244 i videćete da se ona odnosi na svet koji je davno nestao", navela je Čitaku.

Ona je kazala da Priština veruje da resursi UN treba da budu preusmereni na druge probleme i krize u svetu, umesto da se troše na Kosovo.

Povodom zahteva za prijem u Interpol, Čitaku je rekla da će Kosovo moći da doprinosi globalnoj bezbednosti jedino ako postane članica te međunarodne policijske organizacije.

Dačić u UN: Da li je stabilna situacija napadati Srbe?!

"Kosovo mora da postane članica Intrerpola. Oni koji opstruišu članstvo Kosova u Interpolu, pomažu organizovanom kriminalu i teroristima. Da li želite da budete na toj listi?", upitala je predstavnica Kosova.

Dodala je da je odluka o formiranju oružanih snaga "suverena odluka Kosova" i da Priština taj potez nije načinila radi borbe ili eventualne invazije, već da bi doprinela regionalnoj i globalnoj bezbednosti.

"Niko nema pravo veta na uspostavljanje kosovskih oružanih snaga, to je naša suverena odluka, o tome neće biti dijaloga sa Srbijom. Ta odluka nije kršenje Rezolucije 1244", ocenila je Čitaku.

Kosovska ambasadorka je rekla da u presudi Međunarodnog suda pravde, donetoj na zahtev Srbije, stoji da "Kosovo nije prekršilo nijedan međunarodni zakon kad je proglasilo nezavisnost", da su "te činjenice nesporne", da je Kosovo nezavisno i da će to "ostati zauvek".

"Dijalog (Srbije i Kosova) je jedini mogući put, ali on nikada neće biti vođen o pravu Kosova da postoji kao država; dijalog je o miru, pomirenju i uzajamnom priznanju", rekla je Čitaku.

Dodala je da će Kosovo ostati posvećeno svim sporazumima potpisanim sa Srbijom u Briselu, ali je podvukla da "Srbija konstantno nije uspevala da isporuči ono što smo se dogovorili - od energetskog sporazuma do priznavanja kosovskih diploma", kazala je Čitaku.

Povodom uvođenja kosovskih taksi od 10 odsto na robu iz Srbije i Bosne i Hercegovine, Čitaku je rekla da je to bila "neizbežna mera" jer je Srbija dampingom kršila Centralnoevropski sporazum o slobodnoj trgovini - CEFTA.

"Naš ministar je poslao brojna pisma Srbiji i BiH na koja nije bilo odgovora", navela je kosovska ambasadorka.

Čitaku je rekla da među stranama u kosovskom ratu 1990-ih godina nema "moralne jednakosti", već da postoje "tlačitelji i tlačeni" i da su "svi svesni ko je tlačitelj".

"U kampanji etničkog čišćenja koju je vodila srpska vojska, u kosovskom ratu je raseljeno milion kosovskih Albanaca, 20.000 žena je silovano, hiljade su ubijene, a mnogi se još vode kao nestali. Agresor, država Srbija odbija da preuzme odgovornost za zločine", kazala je Čitaku.

Upitala je da li bi mir u Evropi bio danas moguć "da podstrekači i počinioci zločina iz oba (svetska) rata nisu preuzeli odgovornost".

Navela je da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić, prilikom posete Kosovu u septembru, umesto da pošalje "poruku mira", pohvalio nekadašnjeg predsednika Srbije Slobodana Miloševića, koga je opisala kao "podstrekača najužasnijih tragedija u Evropi posle Drugog svetskog rata".

Govoreći o poseti kosovskog predsednika Hašima Tačija jezeru Gazivode, Čitaku je rekla da je Kosovo jedinstveno i da njegov predsednik ima legitimno pravo da poseti bilo koji deo Kosova, a da ni od koga ne treba da traži dozvolu za to.

"Incidenata nije bilo (kada je Tači bio) na Gazivodama - što je Kfor potvrtdio, već (je bilo) sutradan kada su srpske paralelne strukture na severu (Kosova) bacile bombu na restoran u kojem je Tači dan ranije popio kafu", kazala je Čitaku.

Rekla je i da vlada u Prištini treba još dosta da učini na poboljšanju obrazovanja i kvaliteta života na Kosovu, kao i u borbi protiv korupcije i nepotizma.

Komentari 59

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Gm

Ne izgleda lose ova siptarka , mogao bi malo da je opametim odmah bi bila kao mirno kucence

Kosovac

Milošević je jedini bio i osto strah i trepet za aranute jedini čovek koji je mogo da smiri aranute da se nisu umešala strane sile

Don Kihot

Ako je milion siptara raseljeno,onda bi ih na Kosmetu moglo biti samo 500-600 hiljada??? Ili se siptari koriste prevarom,da su prijavljeni na Kosmetu,Albaniji i Makedoniji,i svuda idu na glasanje??? Pravi broj se ne zna???

special image