• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Legalne trgovina Kosova i ostatka Srbije praktično nema

Izvor SRNA

Na Kosovo i Metohiju u decembru je uvezena roba iz BiH i centralne Srbije i Vojvodine ukupne vrednosti 290.000 evra,što je gotovo 140 puta manje nego lani.

Naime, u istom periodu prošle godine taj iznos je bio 40 miliona evra, rečeno je Srni u tzv. kosovskoj carini.

Portparol kosovske carine Adriatik Stavileci rekao je da je uvoz robe iz BiH i Srbije od 21. novembra, kada su uvedene takse od 100 odsto, spao na minimum, jer se trenutno uvoze samo sirovine.

Roba iz Srbije i BiH nadomeštena je uvozom robe, uglavnom, iz Italije, Turske i Hrvatske, a na rafovima prodajnih objekata ima i robe iz Grčke i Bugarske.

Stavileci je naveo da je u decembru izdato 145 carinskih deklaracija na robu iz centralne Srbije u ukupnoj vrednosti 250.509 evra i 29 carinskih deklaracija na robu iz BiH vrednosti 41.059 evra.

Haradinajev novi "rat" protiv Srbije i EU

Prema podacima carinske službe samoproklamovane države, sa prelaza Jarinje, Bijela zemlja i Merdare vraćeno je više desetina kamiona jer nisu imali odgovarajuću oznaku "zemlje uvozinika".

Kamioni su vraćani tokom prvih desetak dana od stupanja odluke o stoodstotnim carinskim stopama na robu iz centralne Srbije i BiH.

"U poslednjih dvadesetak dana sa prelaza nije vraćen nijedan kamion s robom, jer uvoznici znaju da imaju obavezu da na proizvodima moraju da imaju oznaku 'Kosovo' i da se roba sa deklaracijom 'Kosovo i Metohija','NMIK - Kosovo' ili 'Kosovo Rezolucija 1244' ne može uvoziti ni cariniti", objasnio je Stavileci.

"Na KiM za sada ima lekova, pratimo situaciju"

Mesec dana od kako je stupila na snagu odluka vlasti u Prištini o uvođenju carinskih stopa od sto odsto, u veleprodajnim i maloprodajnim objektima na Kosovu i Metohiji, koji su vlasništvo Albanaca, nema proizvoda iz BiH i ostatka Srbije.

Magacini u vlasništvu Srba su zatvoreni ili se u njima nalazi roba sa isteklim rokom trajanja.

Srbi vlasnici tih objekata ističu da su zbog ove odluke desetine radnika ostali bez posla i da se sada maloprodajni objekti u srpskim sredinama isključivo snabdevaju robom iz magacina u vlasništvu Albanaca.

Brnabić: Očekujemo da EU nastavi pritisak na Prištinu

Brašno, mleko, sirevi i drugi prehrambeni proizvodi prodaju se po cenama uvećanim za 35 do 45 odsto, a ulja iz Grčke i Italije skuplja su za 80 centi u odnosu na ulja koja su dopremana iz centralne Srbije.

Najveći rast cena zabeležen je u industriji mesa gde je kilogram "žive vage" govečeta skočio na 1,85 centi po kilogramu zbog čega se suvo goveđe meso prodaje po cenama od 12 do 18 evra po kilogramu.

Uprkos rastu cena, Albanci se ne bune, jer se slažu sa odlukom o uvođenju takse. Većina ih objašnjava da im je cilj da se prekidom uvoza robe iz Srbije "spreči njeno bogaćenje na račun Albanaca".

Komentari 3

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

fićko

...za srbski narod na kosovu...nem alekova, nema slobode kretanja, nema slobode govora. svaki minut neki balkanac teroriše nekog nedužnog srbina, uništava se srbska pravoslavna crkva i vera od strane raznih ideoloških nevernika i neprijatelja...sve ovo traje dosta dugo..od osmanlija do nacista....od ubijanja i ratnih uništavanja srbskog naroda širom balkana i raznih oblika tihe agresije i psihološko propagandnog rata...ideološki gadovi su odlučili da svi srbi budu ciljevi...ima li alternativa procesu koji je u toku...naravno da ima mnogo efikasnih jednostavnih alternativa koje bi rešile gore navedeno...

Деда Обрен из НТб

Али зато шверц цвета.

Dan

Da li smo mi obustavili uvoz odatle?

special image